Kazakistan’ın COVID-19’a Karşı Geliştirdiği QazCoVac-P Aşısı İnsan Deneyleri Aşamasına Geçti

Aralık 18, 2020 0 Yorum Türkistan 175 Görüntülenme
Kazakistan’ın COVID-19’a Karşı Geliştirdiği QazCoVac-P Aşısı İnsan Deneyleri Aşamasına Geçti

Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı Bilim Komitesi basın dairesi tarafından yapılan açıklamada, bilim insanlarının Kovid-19 salgınına karşı geliştirdikleri QazCoVac-P aşısının faz 1 ve faz 2 aşamalarını başarıyla tamamladığı ve gönüllülerde test edilmek üzere çalışmalara başlatıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili bir diğer açıklamaya yer veren Kazakistan Başbakanı Askar Mamin,  aşının hiçbir yan etkisi tespit edilmediğini ve yüksek etkinliği tescil edildiğini ifade ederken, “25 Aralık’tan itibaren klinik deneylerin üçüncü aşamasında aşının 3 bin gönüllüde test edilmesi için çalışmalar başlatıldı” diye konuştu. Ayrıca, testlerin Mart 2021 tarihinde sonuçlanacağını da vurguladı.

Kazakistan’ın koronavirüse karşı geliştirdiği ikinci aşı olan QazCoVac-P’den önce Biyolojik Güvenlik Sorunları Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nün koronavirüs enfeksiyonuna karşı geliştirdiği ilk aşıya QazCOVID-in adı verilmişti.  Daha önce yapılan açıklamalarda QazCOVID-in’in Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) siciline dahil edilmiş olduğu da belirtilmişti.

 

Yazar:

Suinbay Suyundik

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!