Kazakistan’ın ünlü diplomatları – III

Kasım 4, 2019 0 Yorum Türkistan 334 Görüntülenme
Kazakistan’ın ünlü diplomatları – III

Kazakistan diplomasi tarihinde önemli yer alan kadınlardan biri – Akmaral Arıstanbekova. Akmaral, 1948 yılında Almatı’da dünyaya geliyor. Kirov adındaki Kazak Devlet Üniversitesini tamamladıktan sonra araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlıyor. Sonraki yıllarda Komunist Parti Genç araştırmacılar bölümünde, Parti sekreteri makamında ve Yabancı Ülkelerle Dostluk ve Kültürel İlişkiler Derneği Başkanı olarak çalışmaya devam eder. 1989-1991 yıllarında Dışişler Bakanı oluyor. 1990 yılında M. Gorbaçov, Akmaral Arıstanbekova’ya 1. sınıf Yetkili Elçi diplomatik rütbesini tahsis ediyor. , Kazakistan’ın Bağımsızlık sonrasında tayin edilen ilk kadın Dışişleri Bakanıdır. 1992-1999 yıllarında da ilk diplomat kadın olarak Kazakistan’ın Birleşmiş Milletlerdeki Temsilcisi görevini üstleniyor. 1996-2003 yıllarında ise Küba ve Fransa’ya Elçi olarak atanıyor.

Akmaral Arıstanbekova, yaklaşık 30 yıllık diplomatik hizmeti sırasında Birleşmiş Milletler’in her kademesinde saygı ve destek görmüştür. Dünyadaki siyasi süreçler ve olaylar üzerinde diplomatik etkileri olan Madeleine Albright, Boutros Boutros-Ghali, Kofi Annan gibi seçkin diplomatlarla yaptığı dostane ilişkileri, kendisi, öğrencileri ve meslektaşları arasında memnuniyetle hatırlanıyor.

Akmaral’ın önderliğinde, daha sonra Kazakistan Dışişleri Bakanlığını yapan Erlan İdrisov ve Yerzhan Kazıhanov gibi genç diplomatlar yetişiyor. Küreselleşme, dünya siyaseti, uluslararası ilişkiler, Birleşmiş Milletler’in faaliyetleri ve uluslararası kuruluşların sorunları hakkında 6 monograf, yerli ve yabancı yayınlarda dünya politikası sorunları üzerine 50’den fazla eseri yayınlıyor. Kariyerinin son yıllarında Al-Farabi adındaki Kazak Milli Unıversitesinde ders veriyor. Böylece yeni nesil diplomatlarını hazırlamakta katkı sağlamaya devam ediyor.

 

 

Kazakistan’ın ünlü diplomatları – I

Kazakistan’ın ünlü diplomatları – II

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!