Kazakistanlılar Yurtlarını Terk Ediyor

Mayıs 18, 2018 2 Yorum Analizler , Türkistan 1050 Görüntülenme
Kazakistanlılar Yurtlarını Terk Ediyor

’’Yeni bir Türk devleti bağımsızlığını kazandı’’ diye ayağa kalkındığından 27 yıl geçti. Fakat Kazaklar da asırlarca bağımsızlığa özendiği  ülkesinden, ana yurdundan göç edip  yaşamlarını başka bir ülkede sürdürüyorlar. Gün geçtikçe göç etmeyi maksat eden insanların sayısı artıyor.

Kazakisistan, 135’den fazla milliyeti bağrına basan, 18 milyon vatandaşı, toprak büyüklüğüyle dünyada 9. sırada yer alan kocaman bir devlettir. Bu devlet ele geçiremediği özgürlüğe kavuşmuştu, ’’Yeni bir Türk devleti bağımsızlığını kazandı’’ diye ayağa kalkındığından 27 yıl geçti.

Ancak Kazaklar da yıllarca bağımsızlığa özendiği  ülkesinden, ana yurdundan göç edip  hayat yollarını başka bir mekanda arıyorlar. Gün geçtikçe göç etmeyi maksat eden insanların sayısı artıyor.

Kazakistan’da 2017 yılında 6 ay içerisinde 15 binden fazla insan göç etti. Yurt dışından kendine yer arayan vatandaşların çoğu Rus, Alman ve Ukrayna uyrukludur. Göç edenlerin çoğu Rusya, Almanya ve Beyaz Rusya gibi ülkelere yerleşmiştir.  2014 yılından itibaren yurt dışına taşınanların sayısının, Kazakistan’a taşınanlardan daha fazla olduğunu gösteriyor. Mesela, 2017 yılının yarı yılında 8 bine yakın insan Kazakistan’a göç etmiş ve sınırı geçip ülkesini terk edenlerin sayısı onun iki katı kadar.

Rusya İç İşleri Bakanlığı sitesindeki bilgilere göre 2016 yılında Kazakistan’dan göç eden 37837 insan Rusya vatandaşlığını almış bulunuyor.

Artık vatanını bırakıp gidenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Araştırmalara göre bunun nedenlerinden biri de iş bulma imkanının ve maaşın düşük olması. Kazakistan’ın Kuzey bölgesinde liseden yeni mezun olanların sadece 1/3’i Kazakistan’da ve diğer kalanı da yurt dışında eğitim görmeyi düşünüyorlar. Bu nedenle 11 eğitim merkezi kapatıldı.

Bundan dolayı Kazakistan’ın Kuzey bölgesinde bir şehirden diğer bir şehre değil, ana toprağından yurt dışına gidenlerin oranı daha fazla.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  1. KAHRAMAN Mayıs 19, at 15:18

    Güzel bir makaleymiş.Ben Kazakh Kahramanı 2 dunya savaşında ,toprak için bizim için savaşan Baurjan Momışuli hakkında oğrenmek istiyorum.bir makale yazarsnız sevinirim

    Yanıtla
  2. KAHRAMAN Mayıs 19, at 15:22

    güzel bir makale.orta Asya hakında bilgiler.Ben 2dunya savaşında bizim için savaşan Baurjan Momışuli hakkında bilmek istiyorum .bir makale yazarsanız sevinirim

    Yanıtla

Yorum Yap