Kemal H. Karpat’ın Romanyası

Haziran 2, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 550 Görüntülenme
Kemal H. Karpat’ın Romanyası

Osmanlı Rumeli’sinin ana damarlarından ve beş asırlık bir mazi paylaşır Tuna Nehri. O koca nehir yalnız toprağın koynunda değil, yıllarca o coğrafyada yaşayan veya coğrafyayı yaşayanların içinin derinliğinde akıyor; Din gibi! Tuna kıyılarında hala Türkler var ve orda hala Türkçe konuşuluyor. Osmanlı mirasçısı Türkiye’den ayrı olsa da Tuna’nın tarihi olmadan Türk tarihi eksik anlatılır. 

Osmanlı payitahtı İstanbul’dan Selçuklu payitahtı Konya 710 km’dir. Yine İstanbul’dan hukukçu-tarihçi Kemal Haşim Karpat’ın doğduğu Selçuklu kasabası Babadağ’a uzaklık 702 km’dir. Bugünkü yakın uzak coğrafyaya en güzel örnektir Babadağ Kasabası.

Tuna’nın hemen doğusunda Müslüman Türklerin ilk yerleştikleri yerleşim yerlerinden biridir Babadağ. Türkleri Balkan tarihlerindeki gelgitlerin en güzel tarifinin yapılabileceği, tarihinin yazılacağı kasabadır.

Kemal H. Karpat ise 1923’de Osmanlı’nın 18. yy’dan 20.yy’a uzanan tarih kesitinde harmanlanmış, Kırım Kıpçak Türkleri ile Anadolu Oğuz Türkleri’nin imbikle süzülmüş kültürel birlikteliğinin ete kemiğe bürünmüş halidir.

Kemal H. Karpat, aynı zamanda savaşların çizdiği siyasi coğrafyaya nüfus coğrafyasının “uydurulması”nın canlı tanığıdır. O yok etme gayretine başka bir yerde var olma ve birlikte yaşama direncini gösteren binlerce Rumeli göçmeninden biridir.

Rumeli göçmenleri, Türkiye’ye geldikleri coğrafyada Türk, Türkiye’de ise bazen maalesef cahilce geldikleri coğrafyadaki devlet isminin milliyetleri şeklinde telaffuz edildi. Bulgar, Arnavut, Makedon, Romen ve hatta Sırp oldular.

Bütün bunlara rağmen yaşamaktaki istekleri ile hayata tutundular. Acılarını içlerine gömdüler, hatta kaderleri olan göçün en acı bölümlerini bile gülerek anlattılar. Çabucak Ankaralı, İstanbullu, Bursalı, Tekirdağlı, Elazığlı oldular.

1923-1941 Romanya’sı, bugünkü Moldova’nın tamamı ile Ukrayna’nın Akkerman Kalesi’nin batısı ile Silistre-Varna hattıyla güney Dobruca’da dâhildir. Kemal Karpat’ın Romanya’sı ise güneyi ve kuzeyi ile Dobruca’dır.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!