Kerkük Kalesi

Temmuz 3, 2018 0 Yorum Analizler , Dünya , Kültür 927 Görüntülenme
Kerkük Kalesi

İmparatorlukların fetihlerine tanıklık eden Kerkük Kalesi bugün de tarihte yaşananlardan söz ettirir. İçinde üç peygamberin; Daniel, Hanin ve Azir’in mezarları bulunur.

Kale  247 bin 500 metrekarelik bir alana kurulmuştur. Kale Kerkük’ün merkezinde yer almakta ve 5 bin yıldan uzun bir süredir şehrin en eski yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Antik bir arkeolojik yerleşimin üzerinde bulunan Kerkük ve kalesi M.Ö 12. Yüzyılın ortalarına kadar  uzanan 51 panelden çıkarılan panellerle isimlendirilmiş ve 1923 yılında kalenin dibinde bulunmuştur. Araştırmalar,  Babillerin “ Arabakha” olarak adlandırıldığını  ve yakın tarihte çarpıtılmış olan yakın yerleşimciler (Arava) adındaki Asurlular olarak adlandırıldıkları bildirilir.

Kale 27 yüzyıl önce Asur Kralı Ashur Nasrabal II. (M.Ö 884-858) tarafından inşa edilmiştir. Almayen Arayak’ın komutanı tarafından isyan ettikten sonra küçük Zab ve Şahrzur arasında Karimi / Bagrami devraldı. Onun yerine Karmi atandığında ise Kerkük’te bulunan Kura Bagrami’ye bir kale inşa edilmesini emretti. Buraya binlerce destekçisi ile birlikte geldi. Böylece kale düşman saldırısının önünde defansif hale geldi.

Birkaç yüzyıl sonra Makedonyalı Büyük İskender M.Ö 331 yılında Pers Kralı Darius III. Arbil’i yenerek Kerkük’e girmeyi başardı. İskender burada birkaç gün kalıp Kerkük Kalesini de ziyaret etti. Kerkük’ün ardından Babil’e gitmeye karar verdi. Kral M.Ö 323 yılında öldü. İskender’in İmparatorluğuna önderlik eden yer Kerkük’tür.

Tarihi kaynaklardan biri Batlamyus’un Çoğrafyasında Kerkük’ün adı Karkura, Roma yollarının haritasındaki Conkon olarak geçmektedir.

İlginçtir ki Kerkük’ün adı istila ve İslami fetihlerden söz eden kitaplarda yer almamaktadır.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!