Kerkük Türkmenleri “Seçim Sahtekarlığına” Karşı Çıktı

Mayıs 26, 2018 0 Yorum Dünya 690 Görüntülenme
Kerkük Türkmenleri “Seçim Sahtekarlığına” Karşı Çıktı

Irak’ta 12 Mayıs’ta gerçekleşen parlamento seçimlerinin ardından Türkmen seçmenler seçimde “sahtekarlık” olmasını kınayarak sokaklara çıktılar.

Irak bir sonraki  Parlamento temsilcilerini seçmek adına 12 Mayıs’ta seçime gitti. Yaklaşık 38 milyon Iraklıdan 24 milyonu oy kullanma hakkına sahipken seçime katılım sayısı 10 milyon civarında oldu. Gerçekleşen seçimlerin ardından Türkmenler seçimde “sahtekarlık” olmasını kınayarak, durumun düzeltilmesi için sokaklara çıktılar.

Binlerce protestocu, Kerkük’teki Irak Seçim Komisyonu binasının kapısında toplandı. Türkmenlerin çoğunlukta olduğu bölgelerde, Kürdistan Ulusal İttifakı başta olmak üzere Kürt partilerini suçladılar.

Kerkük vilayetinin Daqouq (Dakok), Altın Köprü ve Kerkük’e yakın  olan ilçeler de Türkmenler “Kürt partileri için sahtekarlık” suçlamasıyla sokaklara çıktılar.

Kerkük polisinin medya yetkilisi Türkmenlerin seçimde “hileli seçimleri izledikten sonra, sandıkların  kapatılmasının ardından gayri resmi sonuçların alınmasıyla” gösterilere başladıklarını söyledi.

Sonuçların açıklandığı gece, Irak ordusu durumun tırmanmasından endişe duyarak Kerkük şehrinde sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Irak’ta Türkmen Varlığı

Türkmenler, Araplar ve Kürtler’den sonra Irak’taki en büyük üçüncü etnik grubu oluşturuyorlar. Türkmenler ülke çapında yayılmış durumda olsalar da Kerkük valiliği gibi merkezi hükümet ile kuzey eyaleti arasındaki bölgelerde yoğunlaşmış durumdalar.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!