Kerkük’te Oyların Elle Sayımı Seçim Sonuçlarını Değişti

Temmuz 7, 2018 0 Yorum Analizler , Dünya 769 Görüntülenme
Kerkük’te Oyların Elle Sayımı Seçim Sonuçlarını Değişti

Irak’ta 12 Mayıs’ta gerçekleşen seçim sonuçlarına karşı çıkan Türkmenler sonuçların tekrar elle sayılmasını istedi. Günlerce süren protestoların ardından taleplerine cevap alan Türkmenlerin oyları yarı yarıya değişti.

KERKÜK – Seçim sonuçları açıklandıktan sonra Kerkük iline ait sonuçlarda sahtekarlık ve hile olduğunu dile getiren Türkmenler sokaklara çıkarak sonuçları kabul etmemelerini söylediler. Kerkük Türkmenleri Irak merkezi hükümetine çağırıda bulundular. Başta Türkmenler olmak üzere Araplar da Kerkük ilinde seçimin yeniden veya oyların el ile sayılmasını istediler.

Fazla şikayetin gelmesi üzerine Yetkili taraflar oyların el ile sayılmasına bir kaç ilde izin verdiler. Türkmenlerin şehirleri Kerkük, Musul ve diğer bir kaç şehir el sayımına izin verilen yerler arasında bulunuyor.

Elle sayım %50 fark gösterdi

Kerkük’te sayım ve sıralama sonuçları şaşırtıcı ve büyük bir farklılık gösterdi.

Kerkük, Süleymaniye, Erbil, Dahuk, Salah al-Din, Musul ve Anbar valiliklerinin de yer aldığı tablo çerçevesinde, yeniden sayma ve kısmi manüel sıralama için ilk adımların başlaması için Kerkük kentine bir jüri heyeti gönderildi.

İlk sayılma işlemi ve ön sonuçlara karşı Arap ve Türkmenlere gelen büyük protestolar Kerkük ilinde Salı günü başladı. Kürdistan Yurtseverler Birliği (Talabani’nin Partisi) için suçlanan El sayımı sonuçları belgelenerek “manipülasyon ve dolandırıcılık” yaptıkları ortaya çıktı.

Belgelere   göre Dakuk ilçesi içinde sayma ve manuel sıralama merkezlerinin sonuçları Arap ve Türkmen bileşenlerin sesleri artışa karşı “Talabani’nin partisi” oyu bir düşüş yaşayarak, çoğunluğun Türkmenlerin oylarından oluştuğunu gösterdi. Uygun Seçim Komisyonu tarafından yapılan gerçek el sayımına göre oylarda büyük bir değişiklik ortaya çıktı.

Salı günü Irak Türkmen Cephesi, 24 sandık sayım ve manüel sayımın, elektronik sonuçlarla “şahıslar ve taraflar tarafından seçim yapmakla suçlananların bir “gerçeği” olarak “yüzde 50 fark” gösterdiğini açıkladı.

Hale Kerkük’te elle oy sayıma işlemleri devam ediyor.

12 Mayıs Irak Yasama Seçimleri

Irak vatandaşları 12 Mayıs 2018 tarihinde parlamentoda adaylarını belirlemek için sandıklara gidip oylarını elektronik ortamda kullandılar. 2018 Irak yasama seçimleri, ABD’nin Irak’tan 2011 yılında çekilmesinden bu yana yapılan ikinci Irak seçimi ve 2003’te ABD’nin Irak’ı işgalinden bu yana ülkede gerçekleşen dördüncü seçim oldu.

Irak Başbakanlığı, Cumhurbaşkanı seçilmesi ve Irak parlamento meclisindeki temsilcilerin 329 üyesini seçmek üzere 12 Mayıs 2018’de seçim gerçekleşti. Seçimlerde yaklaşık 38 milyon Iraklıdan 24 milyonun üzerinde vatandaş oy kullanma hakkına sahipti.

Irak Yüksek Seçim Komisyonu parlemento seçimlerindeki katılımın 10 milyon civarında olduğunu ve bu sayının %45’i geçemediğini duyurdu. Seçimde 320 siyasi parti, koalisyon ve seçim listeleri 7 bin 737 aday tarafından temsil edildi.

Birçok Iraklı yolsuzluk ve kötüleşen ekonomik koşulların mevcut durumu yüzünden ülkede yürütülen siyasetten memnun değil. Savaştan etkilenen ülke yeniden inşa edilmek zorunda olduğundan seçimler de kritik bir aşamada.

Seçim sonuçlarına şikayetler

Irak anayasasına göre seçim sonuçlarının ilan edilmesinden en geç 90 gün içinde yeni bir hükümetin kurulması bekleniyor.

Irak Yüksek Kurulu seçimden iki gün sonra sonuçları açıkladı. Seçim sonuçları açıklandıktan sonra birçok şehirde sahtekarlık ve hile yapıldığına dair parti ve adaylar şikayetlerini sunmaya başladı. Yapılan şikayet sayısı 1400’ün üzerinde olup, bunların en fazlası Kerkük ve diğer birkaç şehirden geldi.

Irak Seçim Komisyonu yaptığı açıklamada, “103 sandığın 5 ilde iptal edildiğini ve doğrulayan 2018 tarihli yasama seçimleriyle ilgili olarak sunulan şikâyetler arasında 33 kırmızı şikayet bulunduğunu bildirdi.

Şikayetlerle ilgili Irak Parlamento adayları olağanüstü bir toplantı gerçekleştirmeye çalıştılar ve en sonunda toplantı gerçekleştirmeyi başardılar.  Toplantıda konuşulan ve alınan kararları el ile oylama yapılması için Seçim Komisyonuna çağrıda bulundular.

Hükümet Komitesi seçimle ilgili yapılan denetlemelerde oylama aparatının  oy kullanma cihazların kırılabileceğini ve sonuçların birkaç dakika içinde  değişebileceğini bildirdi.

Şikayetlerin ardından alınan kararlar:

Parlamento üyeleri, sonuçları el ile değiştirerek ya da yargının müdahale etmesini isteyen bir karar vererek, basit bir yüzde de olsa, sonuçları değiştirmek için iki seçeneğe yer verdi. Diğerleri, ise 30 günden fazla süre meclisin geri kalanından yararlanarak, komisyon üyelerini reddeden ve hakimlerle değiştiren bir yasa çıkarma yoluna girdiler.

Irak Yüksek Yargı Konseyinin yaptığı açıklamada, Irak’ın içinde ve dışında seçim sonuçlarını iptal edilmesi ile ilgili yetkisi olan  hiç bir yasal hüküm bulunmadığını söyledi. Seçim sonuçlarına itiraz ile ilgili olarak Komiserler Kurulu’na sunulan şikayetlerin sayısının 1881 şikayetine karşılık geldiğini belirtirken, 1221 yargıya ulaşan şikayetlerde verilen kararlara yapılan itirazlar, yargıya sevk tarihinden itibaren 10 günlük yasal süre içinde çözüleceğini belirtti.

Alınan kararların ardından 12 Mayıs parlamento seçimlerinde sandıkların depolanması için Pazar günü Irak’ın başkenti Bagdat’taki depolarda bir yangının patlak verdiğini söylendi. Buna ilişkili olarak Irak Yüksek Yargı Kurulu  27 Mayıs Pazar günü Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nun  12 Mayıs’ta yapılan parlamento seçimlerinin sonuçları konusunda muhalefet partilerinin şikayetlerini kabul edeceğini bildirmişti.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!