Kimlik Dönüşümü

Temmuz 3, 2018 0 Yorum Analizler , Kültür 839 Görüntülenme
Kimlik Dönüşümü

Kimlik tüketim yoluyla dönüştürülebilir. Bunun en büyük sembolik örneği ise plastik estetik cerrahide görülebilir.

Schouten boyut ve cazibenin algılanması ve değerlendirilmesi açısından beden imgesinin kendilik kavramına verdiği önemi anlatıyor. Cerrahi böylece insanların daha önceden sahip oldukları rol kimliklerde daha rahat olmasını veya daha fazla kimlik değişimi için bir araç olarak hareket etmesini sağlanabiliyor.

Ortaya çıkan değişiklik, daha fazla güven, kontrol hissi ve hatta güç sağlıyor. Bazılarında kimlik dönüşümünün bu kadar dramatik olarak gerçekleşmez. Bazen gardropun düzeltilmesi kararı alınana kadar ve eski eşyalar ile kıyafetler elden çıkarmadıklarından atılıncaya kadar tanınmayan kademeli bir süreç olabilir. Bir kişinin yaşamındaki yer işaretler kimlik dönüşümlerini gerektirebilir. Örneğin boşanma sonrasında bir kişi farklı bir kıyafet satın alabilir.

Denilebilir ki kimlik için en belirgin geçiş dönemi ergenlik çağı. Gençlik genellikle tüketim ve kimlikle yakından ilgilidir. Gençlerin satın aldıkları ürünlerin çoğu zaman güçlü bir sembolü  ya da sosyal bir işlevleri var. Ürünler çoğunlukla giysi ve müzik içermekle birlikte, dergiler, reklamlar, filmler, akranlar, ünlüler gibi arzulanan ve istenilen şey hakkında bilgi kaynakları da içerir.

Bu çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler, “popüler kültürde yaygın olan tüketim idealleri” yorumlarına dayanan bir kimlik oluşturmak için kullanılıyor. Zamanla ve kültürdeki değişikliklerle birlikte kimliğinde değişebileceği gözlemlendi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!