Kırgız Kültür Bakanı ve usta gazeteci Sultan Cumagulov vefat etti

Ekim 9, 2018 0 Yorum Türkistan 649 Görüntülenme
Kırgız Kültür Bakanı ve usta gazeteci Sultan Cumagulov vefat etti

Kırgızistan Kültür Enformasyon ve Turizm Bakanı Sultan Cumagulov, uzun süredir mücadele ettiği kanser hastalığından dolayı hayata veda etti. Aynı zamanda usta gazeteci ve yazar olan Cumagulov 59 yaşındaydı.

Bakanlık, 2017 yılının kasım ayında göreve gelen Cumagulov’un 8 Ekim’de saat 04:00 sıralarında kanser nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat ettiğini bildirdi.

Sultan Cumagulov, 10 Ekim’de Bişkek’teki Kırgız Milli Drama Tiyatrosu’nda gerçekleştirecek olan cenaze töreninin ardından Ala-Arça Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Sultan Cumagulov kimdir?

Kırgız toplumunda daha çok keskin ve sivri kalemli gazeteci, mizah yazarı olarak tanınan Sultan Cumagulov, 1959’da Narın iline bağlı At-Başı ilçesinin Özgörüş köyünde doğdu. Kırgız Milli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Cumagulov, gazetecilik kariyerine 1981’de ‘Caş Leninçil’ (Genç Leninci) devlet gazetesinde muhabir olarak çalışmakla başladı. Sonradan ‘Erkin-Too’, İngilizce ‘Kyrgyzstan Chronicle’, ‘Asaba’ gazetelerinde çalıştı. Yaklaşık on sene BBC Kırgızistan’da muhabirlik yaptı. 2013’te Azattyk Medya’da müdürlük yaparken ELTR (Halk Radyo-Televizyon Kurumu) ve KTRK’nın (Kamu Radyo-Televizyon Kurumları) genel müdürlük görevine getirildi. En son olarak Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı görevini üstlendi.

Hayatı boyunca, gelenekçi Sovyet basınının kalıntılarını taşıyan Kırgız basınını, basın ilkeleri ve etiğini uluslararası gazetecilik  standartlarına göre yeniden oluşturmaya çaba göstermiş ve gazetecilere üstatlık yapmış, ‘yenilikçi gazeteci’ Sultan Cumagulov, bundan sonra da yaptığı çalışmaları ve ‘Gazetecilik Yolu’ kitabı ile yeni nesil gazetecileri yetiştirmeye; mizah dolu ‘Kırgızca Yaşamanın Formülleri’ eseri ile aramızda yaşamaya devam edecek.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!