Kırgız şair Kultegin’in şiirleri Türkçeye kazandırıldı

Ocak 22, 2019 0 Yorum Türkistan 696 Görüntülenme
Kırgız şair Kultegin’in şiirleri Türkçeye kazandırıldı

Kırgız şair Kojogeldi Kultegin’in ‘‘Köklerden Kanatlara Kadar’’isimli ilk Türkçe kitabı yayımlandı. Kitap, Ankara’da yazılması ve şiirlerin çoğunluğunun Türkiye hakkında olması ile çok ilgi çekiyor.

Kırgızistan Devlet-Halk şairi Kojogeldi Kultegin’in seçmeli şiirlerinden oluşan ‘‘Köklerden Kanatlara Kadar’’ isimli kitabı, bu sene  Türkçeye kazandırıldı. 18 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da tanıtılan eser, Türk Ocakları Derneği Bursa Şübesinin katkıları ile yayımlandı.

İki bölümden oluşan kitap, şairin Türkçe olarak yayımlanan ilk eseridir. Birinci bölümde yenilikçi şairin Türkçeye çevirilen şiirleri, ikinci bölümde ise  Kultegin tarafından Türkçeden Kırgızcaya çevirilen Karacaoğlan, Nazım Hikmet ve Necip Fazıl gibi usta Türk şairlerinin şiirleri yer almaktadır.  Ayrıca şairin, artık halk ağzında dolaşmaya başlayan vecizeleri de bu kitapta bulunmaktadır.

Şairliğinin yanı sıra Kırgızistan’ın  TÜRKSOY’daki temsilcisi olan Kojogeldi Kultegin, son kitabının yüzde 95’inin Ankara’da yazıldığını ve bu şiirlerinden 37’sinin Türkiye hakkında olduğunu belirtmektedir. Şiirlerinin bir kısmı Çanakkale ve 15 Temmuz destanlarından ilham alınarak yazıldığını  söyleyen şair, kitabın Türkiye’nin tanıtılması ve Türk Dünyası bağlarının güçlendirilmesinde önemli bir katkı sağlayacağını düşünmektedir.

Kojogeldi Kultegin kimdir?

Kojogeldi Kultegin, 18 Şubat 1960’da Kırgızistan’ın güney bölgesine bağlı Alaykuu Vadisi’ndeki Gökart (Kökart) köyünde dünyaya geldi. Lise eğitiminde sonra, kısa bir süre  Oş şehrindeki pamuk fabrikasında işçi olarak çalıştı. Kultegin, 1983’de  Kırgız Milli Üniversitesi’nin Gazetecilik Bölümü’nü, 1993’te ise Moskova’daki Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü’nün iki senelik Yüksek Edebiyat Eğitimi’ni tamamladı.

Gazetecilik mesleğini icra etmesinin yanı sıra önemli devlet görevlerinde bulunan Kultegin,  2010-2013 yıllarda Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığında Bakan Yardımcısı görevini üstlenmişti. 15 Kasım 2014 tarihinden beri Kırgızistan’ın TÜRKSOY’daki temsilcisi olarak görev yapmaktadır.

Kultegin, şairliğe henüz lise öğrencisiyken başlamıştır. Şairin ilk şiirleri 1976’da ‘‘Kırgızistan Pioneri’’ gazetesinde yayımlanmıştır. Genç şair, 1982’de ‘‘Ala Too Şiirleri’’ Festivalinde ve 1986’da 3. Ulusal Yaratıcı Gençler Haftalığında takdir toplayarak halk içinde tanınmıştır.  Sonradan 1989’da Moskova’da gerçekleşen tüm Sovyet cumhuriyetlerinin genç yazarlarının çalıştayına katılmıştır. Çalıştay sonucunda  SSCB Yazarlar Birliği’ne üye olarak kabul edilmiştir.

Şairin eserleri

Halk şairi Kojogeldi Kultegin’in ‘‘Colçırak/ Yol Feneri’’ (1985), ‘‘Şamaldağı ün/ Rüzgardaki Ses’’ (1989), ‘‘Darbaza colgo açılat/ Ana Kapı Yola Açılır” (1993), ‘‘Bal uurtam/ Bir Bal Yudumu’’ (2001), ‘‘Cürök konuş/ Kalp Ovası’’ (2008), ‘‘Bir çöntök ır/ Bir Cep Dolusu Şiir’’ (2009), ‘‘Salam menen aliktin ortosunda/ Selamla Kelam Arasında’’ (2010), “Tamırdan kanatka çeyin/Köklerden Kanatlara Kadar” (2014), “Kalamdın uçu – aalamdın uçu/ Kalemin Ucu, Alemin Ucudur” (2017) gibi şiir kitapları bulunmaktadır. Bununla birlikte ‘‘Kurmanbek’’ destanı, ‘‘Möörkan apa/ Möörkan Ana’’, ‘‘Şıpırgı ömür/Süpürge Gibi Hayat’’, ‘‘Karekte kalgan cay/ Bakışımızda Kalan Yaz’’, ‘‘Kontaacının  süyüüsü/ Kontaacı’nın Aşkı’’ isimli lirik şiirlerinin,  artık halk ağzında dolaşmaya başlayan ‘‘Koco sözdör/ Hocanın Sözleri’’ isimli vecizelerin ve ‘‘Tündüktü kim kötöröt?/ Tündüğü Kim Tutacak?’’ dramın yazarıdır.

Kojogeldi Kultegin çeviri alanında da faaliyet göstermektedir. Şair, İspanyol şair Huan Ramon Himenes’in, Türk şairlerinden Karacaoğlan’ın, Nazım Hikmet’in, Necip Fazıl’ın, Rus şairlerinden Sergey Yesenin’in, Arseniy Tarkovskiy’in, Andrey Voznesenskiy’in, Robert Rojdestvenskiy’in, Yevgeniy Yevtuşenko’nun, Yuriy Kuznetsov’un, İyosif Brodskiy’in, Malkar şairi Kaysın Kuliyev’in, Bulgar Şairi Lübomir Levçev’in, Kazak şairlerinden Muhtar Şahanov’un, Mukagali Makatayev’in, Temirhan Medetbek’in birçok şiirini Kırgızcaya kazandırmıştır.

Şiirleriyle hem ulusal hem uluslararası ün kazanan şair 1995’te ‘‘Alıkul Osmonov’’, 2002’de  “Colon Mamıtov” adlı ödülleri almıştır. 2004 yılında “Kırgız Cumhuriyeti’nin Kültürüne Emeği Geçmiş Faaliyet Adamı”, 30 Ağustos 2016’da ise ‘‘Kırgız Devlet Halk Şairi’’ gibi yüksek dereceli şeref unvanları ile şereflendirilmiştir.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!