Kırgızistan Cumhurbaşkanı Türk Akademisi’ne Teşekkür Etti

Temmuz 8, 2018 0 Yorum Kültür , Türkistan 640 Görüntülenme
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Türk Akademisi’ne Teşekkür Etti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kırgız edebiyatının, folklorunun ve geleneklerinin incelenmesi ve yayılması konusunda önemli katkıları sağlayan Uluslararası Türk Akademisi Teşkilatı’na teşekkür etti.

BİŞKEK – Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov,  Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunan Uluslar arası Türk Akademisi Teşkilatı’nın Başkanı Darhan Kadıralı ile Kırgız tarihçi Kadırali Konkobayev’i kabul etti. Görüşme 4 Temmuz’da Hükümet evinde gerçekleşti.

Türk Akademisi’nin Türk dili konuşan halkların manevi miraslarının ve değerlerinin incelenmesi ve yayılması konusunda büyük çalışmaları yürüttüğünü vurgulayan Sooronbay Ceenbekov, akademinin son iki senede Kırgız edebiyatı, folkloru ve geleneklerine ilgili yaptığı çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Ceenbekov, ‘‘Türk Akademisi, Kırgız halkının manevi mirasının araştırılması ve onun Türk dili konuşan halkların arasında yayılması konusunda büyük katkı yapıyor’’ dedi.

Türk Akademisi’nin Başkanı Darhan Kıdıralı ise, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’a, Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yıldönümüne ithafen, Paris’teki UNESCO genel merkezinde, Astana, Bişkek ve Taşkent şehirlerinde düzenlenen etkinlikler, yayımlanan eserler ve “Manas” destanı, Kırgız edebiyatı ve tarihine ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sonradan Darhan Kıdıralı ile Türk Akademisi temsilcisi profesör Kadırali Konkobayev, Arap alfabesi ile yazılmış ‘‘Manas’’ destanının çeşitli versiyonlarını içeren bir el yazısıyla Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’u tanıştırdılar.

Tarihçi Kadırali Konkobayev, 1286 sayfalık bu el yazısı, 1896-1983 yıllarda Çüy eyaletinde yaşayan Meder Mergenbayev’e ait olduğunu açıkladı. Verilen bilgilere göre kitabın ilk 16 sayfası ‘‘Manas’’ destanının manasçı Tınıbek’in versiyonunu, 34 sayfası Sayakbay Karalayev’in, 108 sayfası ise ozan Togolok Moldo’nun versiyonunu içeriyor.  Kalan diğer sayfalarda manasçı Sagınbay Orozbayev’in versiyonundan oluşuyor.

Konkobayev, bu el yazısının Sagınbay Orozbakov’un ‘‘Manas’’ kitabı ile karşılaştırılması sonrası, bilimsel yorumları da içeren bir kitap halinde yayımlanacağını ifade etti.

Görüşme sonunda Türk Akademisi’nin yetkilileri, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’a 3 bin mete yükseklikte Altay’da bulunan ve sonradan restavrasyonu yapılan kıl kıyak çalgısını hediye ettiler.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, bu değerli hediyenin kendine takdim edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kıl kıyağın Bişkek’teki Milli Müze’ye verileceğini belirtti. Bununla birlikte, ‘‘Manas’’ destanının el yazısının yayımlanmasında devlet tarafından destek sağlanacağını bildirdi.

Uluslararası Türk Akademisi

Türk Akademisi 25 Mayıs 2010 tarihinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da kuruldu. Akademi, Ağustos 2012 tarihinden beri Türk Konseyi himayesinde gönüllü olarak kurulan uluslararası bilim merkezi niteliğinde faaliyet gösteriyor.

Uluslararası Türk Akademisi Teşkilatı, Türk dünyasının tarih, dil, edebiyat ve kültürünü araştıran; bilimsel araştırmaları koordine eden; Türk halklarının bilimsel kuruluşlarına eğitim ve bilim konusunda yardımcı olan; aydınların girişimlerini destekleyen ve onları düzenli olarak bir araya getiren bir kuruluştur.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!