Kırgızistan Cumhurbaşkanından Türkmenistan’a Resmi Ziyaret

Ağustos 23, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 609 Görüntülenme
Kırgızistan Cumhurbaşkanından Türkmenistan’a Resmi Ziyaret

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov bugün 23 Ağustos’ta Türkmenistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Türkmenistan’ın başkenti Aşkabad’ın bağımsızlık meydanında Kırgızistan Cumkurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’u Türkmenistan cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdımuhamedov karşıladı.

İki ülkenin bayraklarıyla karşılanan resmi törende Cumhurbaşkanı, askerler önünde iki ülkenin milli marşı dinledi. Resmi fotoğraflar çekildikten sonra Oğuzhan Köşkünde ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi.

Kırgızistan – Türkmenistan İlişkileri

Kırgızistan ile Türkmenistan Türkistan’daki sınırları olmayan kardeş iki ülke. Söz konusu ülkeler arasında hiçbir uzlaşılamayan olay yaşanmadı. Bu yüzden sınırları olan komşu ülkeler ile problemli meseleleri çözmek üzere Kırgızistan Cumhurbaşkanı, görevindeki 9 ayda Türkistan’ın 4 ülkesine resmi ziyarette bulunmuştu.

Bu sefer ise Türkmenistan’a  Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Eylül ayının başında Kırgızistan’da gerçekleşecek Türk Keneşi zirvesine ve Dünya Göçebeler oyunlarına davet etti.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı da bu tarihi zirveye katılacağını belirtti. Ülkelerarası, bölgesel ve uluslararası konuşmalar ardından iki lider, Kırgızistan ile Türkmenistan arasında Stratejik Ortaklık Beyannamesini imzaladı. Heyetler arası görüşmeler sonucunda iki ülke ortasındaki ticaret, ekonomi, sanayi, ziraatçılık, medya, kültürel, bilim v.s. alanlarda hükümetler arası 10 anlaşma imzalandı. Buna göre Kırgızistan ile Türkmenistan yeni işbirliği dönemine girdi.

Ceenbekov, 24 Ağustos’ta Türkmenbaşı şehrinde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu (IFAS) kurucu ülkeler zirvesine de katılacak.

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!