Kırgızistan korona virüse karşı önlem alıyor

Şubat 8, 2020 0 Yorum Dünya , Türkistan 450 Görüntülenme
Kırgızistan korona virüse karşı  önlem alıyor

Çin’in Hubei bölgesindeki Wuhan kentinde yayılan 2019-nCov olarak adlandırılan korona virüsü dünya genelinde büyük paniğe yol açtı. Şu ana değin, Çin de dahil olmak üzere toplam 27 ülkede korona vürüsü vakaları saptandı. Vaka sayısı ise şimdilik Worldometer.info tarafından 20 bin 686 olarak belirlendi. Ölenlerin sayısı 638’e yükseldi.  Virüsün kendilerine sıçraması durumundan endişe ettikleri gerekçesi ile pek çok ülke özellikle Çin’e komşu olan ülkeler sınır güvenliklerini arttırarak veya Çin’in Wuhan kentine uçuşları iptal ederek çeşitli tedbirler alıyor.

Kırgızistan ne önlem alıyor?

858 Kilometre ile Çin’e sınır komşusu olan Kırgızistan, ülkeye Çin üzerinden ulaşabilecek herhangi bir hastalığa karşı kara yolu sınırlarını geçici süreliğine kapattı. Hava limanlarında ise gelen yolcuları virüs taşıyıp taşımadıklarına dair taramaya başladı.

Kırgızistan Dış İşleri Bakanlığı, Kırgız vatandaşlarına Çin’e seyahat etmemeleri uyarısında bulundu. Bununla birlikte Kırgız halkının daha fazla bilgi edinebilmesi ve korona virüsü vakası ile karşılaşmaları durumunda Sağlık Bakanlığı tarafından ulaşabilecekleri bir yardım hattı kuruldu.

Wuhan’da ki Kırgızlar tahliye edildi

Geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan’da öğrenim gören 6 Kırgız öğrenci başkent Bişkek’e getirilerek karantina altına alınmıştı. Dün itibari ile 18 Kırgız ise salgının yayıldığı Wuhan şehrinden tahliye edilerek önce Kazakistan’ın başkenti Nursultan’a daha sonra tahsis edilen özel bir uçak ile Bişkek’e getirildi. Karantina altına alınan Kırgız vatandaşları hakkında Sağlık Bakanlığı’nın Tıbbi yardım ve ilaç politikası bölümü uzmanı Nurlan Galbaev’in 24kg.news agency’e verdiği demeçte “Uzmanlar tarafından muayeneler ve testler yapıldı. Hepsi negatif, durumları şimdilik stabil” diyerek tahliye edilen Kırgızların hastalık dair herhangi bir semptom bulunmadığını duyurdu.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!