Kırgızistan Latin alfabesine geçmeyi tartışıyor

Eylül 15, 2019 0 Yorum Türkistan 319 Görüntülenme
Kırgızistan Latin alfabesine geçmeyi tartışıyor

Kırgızistan’da Latin alfabesine geçme konusu önce Bişkek Kırgız Milli Üniversitesinde, daha sonra Kırgız Parlamentosu’nda  (Jogorku Keneş) gündeme geldi.

Jogorku Keneş oturumunda Milletvekili Altynbek Süleymanov Kırgızistan’ın Latin alfabesine geçmesi ile ilgili konuşma yaptı. Kardeş ülke Kazakistan’ın 2025 yılında Latin alfabesine tamamen geçeceğini hatırlatan Süleymanov, Kırgızistan’ın henüz Latin alfabesine geçmeyen tek Türkçe konuşan ülke olduğunu vurguladı. Süleymanov: “Kırgız halkı 10 yıldan fazla bir süre Latin alfabesini kullanmıştır. Latin alfabesine geçiş dilin gelişimine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Aynı oturumda Kırgız Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Kanybek Isakov,  Latin alfabesine geçiş fikrini destekleyerek, bu konunun periyodik olarak gündeme geldiğini ve alfabe değişiminin amaçlarından birinin “Türk dili konuşan ülkelerin yakınlaşması” olduğunu belirtti. Ayrıca Isakov, alfabe sorununun aşama aşama çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Latin alfabesine geçişi destekleyen Milletvekillerinin yanı sıra bu sürece karşı fikrini bildirenler de yer almaktadır. Devlet Dili Milli Komisyonu Başkanı Nazarkul İşekeev Kırgızistan’ın bunun gibi ciddi değişimlere hazır olmadığını vurguladı. Aynı zamanda Latin alfabesine geçişin gereksiz olduğunu belirten İşekeev şöyle konuştu: “Latin alfabesine geçiş sürecinde öncelikle, dil bilimi açısından derinlemesine araştırma yapılması gerekir. Latin alfabesine geçmek kolay bir iş değildir. Sürecin artı ve eksileri düşünülmeli. Latin alfabesine geçiş için önemli bir neden yok. Sadece bu alfabeyi kullanarak ülkenin gelişeceğini düşünmüyorum”.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!