Kırgızistan ziyaretiyle “Kırgızistan-Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi” açıldı

Eylül 3, 2018 0 Yorum Kültür , Türkistan 582 Görüntülenme
Kırgızistan ziyaretiyle “Kırgızistan-Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi” açıldı

Emine Erdoğan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı eşi Aygul Tokoeva, TİKA Başkanı Serdar Çam’ın da bulunduğu heyetin eşliğinde, TİKA ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla kurulan “Kırgızistan – Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi”ni açtılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Kırgızistan’ı ziyaretinin ilk gününde eşi Emine Erdoğan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un eşi Aygül Tokoeva Kırgızistan’daki TİKA’nın inşa ettiği Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi’ni ziyaret ettiler.

İkinci günü, Emine Erdogan ve Kırgızistan CB eşi Aygul Tokoeva, TİKA Başkanı Serdar Çam’ın da bulunduğu heyetin eşliğinde, TİKA ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla kurulan “Kırgızistan – Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi”ni açtılar.

Emine Erdoğan ve AygulTokoeva Kırgızistan Alıkul Osmonov Milli Kütüphanesi bünyesinde bulunan, TİKA’nın kapsamlı tadilatını yaparak donattığı ve Türk-Kırgız motiflerinin birarada kullanıldığı kütüphaneyi gezdiler.

Kırgızistan Cumhurbaşkanının eşi Aygül Tokoeva, iki ülkenin ortak kültür merkezinin açılışına katıldığı için Emine Erdoğan’a ve merkezin kurulmasında büyük katkıda bulunan TİKA’ya Kırgız vatandaşları adına teşekkürlerini sundu.

Emine Erdoğan: “Büyükelçiliğimizin eşgüdümü ve TİKA eliyle, tadilat ve restorasyonunu yaptığımız bu sıcak mekânı, Kırgızistan-Türkiye dostluğunu güçlendirecek bir ilim yuvası olarak görüyoruz. Bu kültür merkezi, doğumunun 90. yılı münasebeti ile Cengiz Aytmatov’un anısına Türkiye’nin Kırgız halkına bir hediyesidir. Bu vesileyle merhumu rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Bugün, Aigul Tokoevave,  Emine Erdoğan  III. Dünya Göcebe Oyunları gerçekleşmekte olan Kırgızistan’ın kültür merkezi Kırçın yaylasına ziyaret gerçekleştirdiler.

Ziyaret kapsamında, iki ülkenin Birinci Hanımlarına “Balanı Beşikkesaluu” ( Bebeği ilk kez beşiğe yatırma) ulusal gelenek göstrisi düzenlendi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!