Kırgızistan’da 2019 ile birlikte gelen yasaklar

Ocak 10, 2019 0 Yorum Türkistan 673 Görüntülenme
Kırgızistan’da 2019 ile birlikte gelen yasaklar

Kırgızistan’da yeni yıl ile birlikte kanun ve yasaların yenilenmiş hali  yürürlüğe girdi.Toplumda bir takım tartışmalara yol açan yeni yasakların en dikkat çekeni de‘‘tükürme yasağı’’oldu.

Kırgızistan’da 1 Ocak 2019’tan itibaren İhlaller Kanunu, Ceza Kanunu, Ceza Muhakemeleri Kanunu, Kabahatler Yasası ve Ceza İcra Kanununda yapılan değişiklikler yürürlüğe girdi. Halk tarafından çeşitli tepkiler ile karşılanan ve tartışılan  yeni yasaklar ile cezaların sıralaması aşağıdaki gibidir;

Umuma açık yerlerde tükürmek: Kamu ve idari binaları, iş yerleri, bahçe ve park, sokak, durak, çarşı gibi umumi yerlerde tükürmek yasaktır. Yere tükürme yasağına uymayanlar 5 bin 500 som (431 TL) para cezasına çarptırılacak.

Çöpleri uygunsuz yerlerde  yakmak ve yere çöp atmak:Umumi yerlerde yemiş kabuklarını ve artıklarını, sigara izmaritlerini yere  atmak ve çöpleri yakmak yasaktır. Bu yasağı ihlal edenler de 5 bin 500 som para cezası ile cezalandırılacak.

Ambarları, kuyuları, kontrol vanalarını ve contaları  izinsiz açmak:Bu yasağa uymayanlar yerel yönetime 5 bin 500 som ceza parası ödemek zorunda kalacak.

Sessizlik yasağını bozmak:Umumi yerlerde halkın huzurunu ve rahatını bozacak fiil ve hareketlerde bulunmanın cezası 1000 som (78 TL).

Şehir içinde arsaları yetkisiz halde genişletmek: Arsalarını yetkisiz halde genişletenler 1000 som para cezasına çarpıtılacak ve İmar yasaları içerisindeki gerekli uygulamalar yerine getirilecek.

Asansörlere  zarar vermek: Umumi yerlerdeki asansörlere zarar verenler 3000 som (235 TL) ceza parası ödemek zorunda.

Yasaklanan yerlerde sigara içmek:Sigara içilmesi yasaklanan umuma açık yerlerde ve toplu taşıma araçlarında sigara içmenin cezası 1000 soma çıkartıldı.

Evcil hayvanların bakım kurallarına uymamak: Yeni kanuna göre evcil hayvanların halka açık yerlerde yaptıkları pislikleri temizlemeyenler de 1000 som ile cezalandırılacak.

Asılsız ihbarda bulunmak: Polise, ambulansa veya acil durum görevlilerine yapılan asılsız ihbarlar İçişler Bakanlığının özel birimi tarafınca kontrol edilecek ve  5 bin 500 som ile cezalandırılacak.

Ebeveynlik sorumluluklarını yerine getirmemek: Ebeveynler ve veliler, çocuklarının yasaları ihlal eden bir eylemde bulunduğu durumda ceza parasını ödemekte yükümlüdür. Bu kuralın cezası  7-10 bin som (550-786 TL).

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!