Kırgızistan’da ‘‘Beyaz Gemi’’ Filmi Yeniden Çekilecek

Mayıs 23, 2018 0 Yorum Analizler , Medya , Türkistan 902 Görüntülenme
Kırgızistan’da ‘‘Beyaz Gemi’’ Filmi Yeniden Çekilecek

Kırgızistan’da ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un ‘‘Beyaz Gemi’’ eserinden esinlenerek yeni bir film çekilecek. Filmin yönetmenliğini sinema camiasının usta yönetmeni Artıkpay Süyündükov üstlenecek.

‘‘Beyaz Gemi’’ filmini çekme fikrini 1970’lerde Rusya Devlet Sinematografi Enstitüsü’nin öğrencisiyken düşündüğünü dile getiren yönetmen, diğer Kırgız yönetmeni Bolot Şamşiyev’in ondan önce davrandığını anlattı. Bunun dışında, uzun süredir bu proje üzerinde çalıştığını ve hatta 90’larda Cengiz Aytmatov’un kendisi ile de Beyaz Gemi’nin yeniden çekilmesi konusunda istişara ettiklerini ve o zamanlar yazarın bu fikri desteklediğini belirtti.

Çekim sırasında Beyaz Gemi’nin ana teması hiç değiştirilmeyeceğini anlatan Artıkpay Süyündükov, şu an filmin bütçesi için sponsor arayışında olduğunu ve yabancı yapım stüdyoları ile de konuşmaları yürüttüğünü açıkladı.

Yönetmenin verdiği bilgilere göre, ‘‘Beyaz Gemi’’ filminin çekimleri için 30-50 milyon (ortalama 5-7 milyon dolar) som miktarında bütçe gerekmektedir. Devlet bütçesinden verilen destek 20 milyon somu (ortalama 3 milyon dolar) oluşturuyor.

Günümüzde filmin, mekan ve oyuncu seçimi, gerekli ekipmanları hazırlama gibi yapım hazırlıkları yapılıyor. Yönetmen, filmin çekimlerini yaz sonuna kadar başlamayı planladığını açıkladı.

‘‘Beyaz Gemi’’ filmi ilk kez 1975 yılında yönetmen Bolot Şamşiyev tarafından çekilmişti. Bir takım uluslararası ödüllere layık görülen film, Kırgız Film stüdyosunun Altın Koleksyonu’nda yer alıyor.

Yazar Cengiz Aytmatov ise, ‘‘Beyaz Gemi’’ hikayesini 1970 yılı yazmıştı ve bu eser ilk kez Novıy Mir (Yeni Dünya) dergisi üzerinden okuyucuları ile buluşmuştu. Eser, Isık-Göl bölgesinde beş-altı insanla yaşamak zorunda kalan, dedesinden başka seveni olmayan, gerçek hayatında mutsuz olmasına rağmen hayal dünyasında mutlu olmaya çalışan bir çocuğun hikayesini anlatıyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!