Kırgızistan’da Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler Ertelendi

Ekim 23, 2020 0 Yorum Türkistan 363 Görüntülenme
Kırgızistan’da Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler Ertelendi

Kırgız basınında çıkan haberlere göre, Kırgızistan’da Meclis genel kurulunda cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçim tarihinin ertelenmesine ilişkin hazırlanan yasa tasarısı kabul edildi.

Mevcut 6 siyasi partinin desteğini alan yasa tasarısı, anayasal reformların yapılmasının ardından en geç 1 Haziran 2021’e kadar parlamento seçim tarihinin ilan edilmesini öngörüyor.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini üstlenen Başbakan Sadır Caparov’un, meclis tarafından kabul edilen söz konusu yasayı ülkedeki mevcut toplumsal ve siyasi durumu göz önünde bulundurarak onayladığı bildirildi.

Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu, 4 Ekim’de yapılan genel seçim sonuçlarını iptal etmesinin ardından anayasanın öngördüğü süre içinde yeni seçim tarihini 20 Aralık olarak ilan etmişti.

Ülkede 5-6 Ekim’de yaşanan protesto olayları sırasında cezaevinden çıkarılan Milliyetçi Ata Yurt Partisi eski milletvekili Caparov, başbakan ve cumhurbaşkanının istifa etmesinin ardından bu görevleri üstlenmişti.

Kırgızistan Merkezi Seçim Komitesi üyesi Gulnar Curabayeva, verdiği demeçte, bugün seçim komisyonu, Jogorku Keneş (Meclis) seçimlerini iptal etme kararının parlamento tarafından kabul edilmesiyle bağlantılı olarak bir toplantı düzenleneceğini söyledi.

 

Kaynak: https://24.kg/vlast/170457_tsik_peresmotrit_svoe_reshenie_onaznachenii_povtornyih_vyiborov_vparlament/

 

Suinbay Suyundikov

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!