Kırgızistan’da Özbek Göçmen Sayısı Artıyor 

Mayıs 25, 2018 0 Yorum Türkistan 933 Görüntülenme
Kırgızistan’da Özbek Göçmen Sayısı Artıyor 

Geçtiğimiz yıl Kırgız- Özbek sınırının açılmasıyla birlikte Kırgızistan’a göç eden Özbek sayısı arttı.  Kısa sürede 800 bin Özbekistan vatandaşı Kırgızistan’a geçti.

Özbek Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’un Kırgızistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretle birlikte 2017 yılında Kırgı-Özbek sınırın kapıları açılmıştı. Bu olayın ardından 5 ayın içinde 800 bin Özbek vatandaşı Kırgızistan’a girdi.

Kırgızistan Göç İdaresi’nin göç danışma uzmanı Kanat Sagınbayev’in açıklamalarına göre yılın başından beri Özbekistan’dan 888 bin 814 kişi Kırgızistan’a girip, 842 bin 252 kişi ise çıkış yaptı.

Ekonomi Danışmanı Ceenalı Orozbaev söz konusu göçün Kırgızistan devletine hem olumlu hem de olumsuz yanlarının olduğunu dile getirdi.

Orozbaev göçün olumsuz yanını Kırgızistan’ın kendi ekonomisinin iyi olmamasından kaynaklandığını söyledi. Diğer bir açıdan ise göçmenleri Kırgız-Özbek komşuluk ilişkilerinin güçlenmesine ve bu çerçevede iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlatıcılar olarak değerlendirdi.

Kırgızistan’a göç eden Özbeklerin çoğu ticaret, inşaat, tarım sektörlerinde çalışıyor.

Kaynak: www.azattyk.org , labourcentralasia.org, ekk.kg

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!