Kırgızistan’da Yapılan Türk Dünyası Camisine Açılış Töreni Düzenlendi

Mayıs 31, 2018 0 Yorum Kültür , Türkistan 679 Görüntülenme

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türkiye Üye Belediyelerin katkılarıyla Kırgızistan’ın Isık-Göl Vilayeti, Bulan Sögöttü beldesinde yaptırılan Türk Dünyası Camii, 26 Mayıs’ta düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Kırgızistan’ın Issık Göl bölge yönetiminin talebi doğrultusunda, ülkenin tatil merkezi ve Dünya Göçebe Oyunlarının yapıldığı Çolpon-Ata kentinin doğusunda Bulan-Sögöttü beldesinde, 200 kişinin namaz kılabileceği Osmanlı mimarisi özelliklerine sahip cami, Türk Dünyası Belediyeler Birliği tarafından Bağcılar, Başiskele, Beykoz, Denizli, Gebze, İnegöl, Keçiören, Kocaeli, Mersin, Sancaktepe, Selçuklu ve Zeytinburnu belediyelerin katkıları ile yaptırıldı.

Camiin Açılış törenine, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Dünya Göçebe Oyunlarından sorumlu Kırgızistan Başbakan Danışmanı Ashat Akibayev, Isık Göl İlçe Kaymakamı Danir İmanaliyev, Türkiye’den Kocaeli, Selçuklu ve Keçiören belediyeleri yetkilileri ve meclis üyeleri, Isık Göl Müftülük görevlileri ile çok sayıda belde sakini katıldı.

Törende yaptığı konuşmada Kırgızistan Başbakan Danışmanı Ashat Akibayev, Türkiye’nin yardımıyla Kırgızistan’da birçok proje ve cami inşaatı gerçekleştirildiğini belirterek Türkiye’ye teşekkür ederek: “Cami de iki halk arasındaki kardeşliğin simgelerinden olur” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da 300 bin dolara mal olan caminin yapımında Birlik dışında, Türkiye’de 10’dan fazla belediyenin katkısı olduğunu bildirdi. Belde sakinlerinin önerisiyle caminin adının “Türk Dünyası Camisi” olarak belirlendiğini belirten Solak, caminin Türkiye ile Kırgızistan arasındaki kardeşlik ve dostluğun somut simgelerinden biri olduğunu ifade etti.

Törende, Kırgız yetkililer tarafından Türkiye’den giden konuklara Kırgız geleneksel kıyafetleri giydirildi, teşekkür plaketleri sunuldu.

Yetkililerin kurdele keserek ibadete açtığı camide ilk Cuma namazı, Isık Göl Bölge Müftüsü Almazbek Sagınbayev tarafından kıldırıldı.

Kaynak: TDBB

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!