Kırgızistan’da Yeni Hükümet Kuruldu

Nisan 24, 2018 0 Yorum Türkistan 780 Görüntülenme
Kırgızistan’da Yeni Hükümet Kuruldu

Kırgızistan meclisinde yapılan oylama sonucu ülkenin yeni başbakanı Muhammetkalıy Abılgaziyev oldu. Oylama ile 30. Hükümet programı, yapısı ve bakanlar kuruluna da onay verildi.

Kırgızistan’da 19 Nisan’da Sapar İsakov’un başkanlığındaki hükümetin düşürülmesinin ardından yeni başbakan ve hükümeti belirlemek için 120 sandalyeli meclisin olağanüstü toplantısı yapıldı.

Mecliste mevcut Sosyal Demokrat Partisi, Kırgızistan ve Bir Bol Partileri oluşturan koalisyona  muhalefet Cumhuriyet-Ata Yurt Partisi katıldığı bildirldi. Koalisyon, meclis dışından Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdare Başkanı Muhammetkalıy Abılgaziyev’i  başbakan adayı olarak gösterdi.

Abulgaziyev, meclis oturumunda yeni hükümet programını okudu ve milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada, oturuma katılan 115  milletvekili Abılgaziyev’in başbakanlığı için “evet” oyu kullandı.

Hükümet programı, yapısı ve bakanlar kurulu güvenoyu alan Abılgaziyev, daha sonar yaptığı konuşmada, milletvekillerine teşekkür etti.

Meclisin olağanüstü toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Muhammetkalıy Abılgaziyev’in başbakanlık görevine getirilmesine ilişkin kararnameyi onayladı.

Başbakan, önceki kabinede Acil Durumlar Bakanlığı görevinde bulunan Kubatbek Boronov’u Başbakan Birinci Yardımcılığı görevine getirerek eski kabinenin üyelerinin yarısını değiştirdi.

Yeniden oluşturulan hükümetin yapısı söyle:

Başbakan Yardımcıları:  Azmirbek Askarov, Ceniş Razakov, Altınay Omurbekov

İçişleri Bakanı: Kaşkar Cunuşaliyev

Adalet Bakanı: Aynur Abdıldayeva

Ekonomi Bakanı: Oleg Pankratov

Acil Durumlar Bakanı: Nurbolot Mirzahmetov

Sağlık Bakanı: Kosmosbek Çolponbayev

Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı (UKMK): İdris Kadırkulov

Savunma İşleri Devlet Komitesi Başkanı: Erlis Terdikbayev

İletişim ve Haberleşme Teknolojileri Devlet Komitesi Başkanı: Bakıt Şarşembiyev

Dışişler Bakanı: Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev

Maliye Bakanı:  Adılbek Kasımaliyev

Tarım, Gıda Sanayive Sulama Bakanı: Nurbek Muraşev

Yol ve Ulaştırma Bakanı: Jamşitbek Kalilov

Eğitim ve Bilim Bakanı: Gülmira Kudaybergenova

Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı: Sultan Cumagulov

İş ve Sosyal Kalkınma Bakanı:Taalaygülİsakunova

Kırgızistan’ın 29’uncu Başbakını olan Abılgaziyev, kendisine Milli Güvenlik Devlet Komitesi tarafından sağlanan koruma desteğini geri çevirdi.

Muhammedkalıy Abulgaziyev Kimdir?

Muhammetkalıy Abulgaziyev, 20 Ocak 1968’de Narın bölgesine bağlı Don-Alış köyünde dünyaya geldi. 1994 yılında K.İ. Skryabinadın’daki Kırgızistan Tarım Enstitüsü’nden, 1997’de Uluslararası Kırgızistan Üniversitesinden mezun oldu.

İlk başta çeşitli şirketlerin yöneticilik pozisyonlarında çalıştı. Daha sonra 1998 yılında Kırgızistan Başbakanlığı bünyesindeki Küçük ve Orta Ölçekli İşleri Destekleme Fonu’nda uzman olarak çalışarak siyasi kariyerine ilk adımı attı.

Abılgaziyev, 2010-2016 yıllarında Sosyal Fonu Başkanı, 2016-2017 yıllarında Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı, 2017 Ağustos-Eylül aylarında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Danışmanı, Eylül ayından sonar Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Birinci Yardımcısı görevlerinde yer aldı. 16 Mart 2018’de Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı atandı. 20 Nisan 2018 tarihinde Kırgızistan Başbakanı görevine getirildi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!