Kırgızistan’ın En Büyük Veri Merkezi Açıldı

Şubat 10, 2018 0 Yorum Türkistan 993 Görüntülenme

Bişkek’te ilk ve Kırgızistan’ın en büyük veri merkezi açıldı. NSP şirketinin projesi olarak tanınan merkez Rus-Kırgız Kalkınma Fonu tarafından kuruldu.

Bişkek’te ilk ve ülkenin en büyük veri merkezi açıldı. NSP şirketinin projesi olarak tanınan merkez Rus-Kırgız Kalkınma Fonu tarafından kuruldu.

Uluslararası standartlara uygun inşa edilen merkez, toplam 500 metre karelik alana sahip. Bu alana 80 tane sunucunun yerleştirilmesiyle oluşturuldu. Tesisin toplam elektrik kapasitesi 300 kilowat. Gelecekte 500 kilo wata kadar yükseltilmesi planlanıyor.

Güç kaynağı iki bağımsız giriş ve bir dizel jeneratör tarafından sağlanacak. Veri merkezinin inşası sırasında, Fransız şirketi Shneider Electric’in teknolojisi kullanılıyor.

Veri merkezinde iki bağımsız kanal üzerinden optik iletişim hatları oluşturuldu. Tesiste geniş deneyime sahip mühendislerden oluşan özel bir ekip çalışıyor.

6 Şubat tarihinde merkezin açılışını yapan NSP şirketinin genel müdürü Mirbek Niyazov, Kırgızistan’da elektrik fiyatının ucuz olmasından dolayı  veri merkezi tarafından verilen  hizmetlerin fiyatları da uygun olacağını duyurdu. Bundan başka Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri ile de işbirliği yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

NSP şirketi ilk anlaşmasını açılış gününde İşenim Kredi Bürosu ile yaptı. Büro’nun tüm kredi bilgileri bundan sonra bu veri merkezinde saklanacak.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!