Kırım Ahali Cumhuriyeti’nin 100. yılı Ankara’da Anıldı

Aralık 17, 2017 0 Yorum Türkiye 925 Görüntülenme

ANKARA-Kırım Ahali Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı Ankara’da gerçekleştirilen panel ile anıldı. 

Dün (Cumartesi) Ankara Milli kütüphane konferans salonunda gerçekleşen panelde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarof “Ukrayna, 1989 dan 2014 Kırım’ın işgaline kadar Kırım Tatar Türklerine güvenemedi. Yerli halk olan milletimize otonomisini vermedi” ifadelerini kullandı.

Ömrünü Kırım milli davasına vakfeden Devlet Bakanlığı da yapan rahmetli İhsan Kırımlı’nın oğlu ve Türkiye’deki Kırım önderlerinden Prof. Dr. Hakan Kırımlı’nın yönettiği panele Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarof, Ukrayna Enformasyon Bakan Yardımcısı Emine Cepparova ve Ukrainska Pravda Gazetesi Editörü Sevgil Museyeva katıldı.

Prof. Dr. Hakan Kırımlı yaptığı konuşmada Kırım tarihinin sayısız zafer ve bir o kadar da hezimetle dolu olduğunu, bununla beraber muharebelerde zafer kazananların da acı çektiklerini, asıl zaferin bütün insanlığa mutluluk getiren zaferlerin olduğunu ifade etti. Kırım Tatarlarını en önemli zaferi 9 Aralık 1917 tarihinde yapılan Kırım Tatar Kurultayı olduğunu söyleyen Kırımlı Finlandiya’dan sonra ilk demokratik seçimlerin Kırım’da yapıldığını ve devamında Kırım Ahali Cumhuriyeti kurulduğu ifade etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarof ise 1989 senesinde kabul edilen yasa ile Kırım’a dönüşün başladığını ama 20 Kasım 2014 de Kırım’ın Ruslar tarafından ilhak edildiğini ifade etti. Çubarov yaptığı konuşmada tarihin milletlere şans verdiğini, yeterki milletler hazır olmalı, biz şu anda 100 yıl önceki atılan temel üzerinde Kırım’ı inşa etmeliyiz. Ukrayna’nın 1991-2013 yılları arasında en büyük hatası meclisimizi kabul etmediler. Kırım Tatarlarının bağımsızlık ister korkusu Ukrayna’yı Kırım’da kaybettirdi. Bu dönemde Ukrayna ne Ukraynları ne Tatarları destekledi. Rusları destekledi. Ukrayna tarafından Kırım Tatar Milli Meclisi ve Tatarların Kırım’ın yerli halk olarak kabulü 2014 de gerçekleşti. Ama Kırım’da artık Ruslar var. Ukrayna Anayasasına Kırım Tatar Milli Meclisi ve Tatarların Kırım’ın yerli halk olarak kabulü işlenmeli dedi.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!