Kırım Halk Cumhuriyeti Uluslararası Sempozyumu

Şubat 25, 2018 1 Yorum Sempozyumlar , Türkiye 1198 Görüntülenme
Kırım Halk Cumhuriyeti Uluslararası Sempozyumu

100. Yılında Kırım Halk Cumhuriyetini anma “Kurultay ve Numan Çelebicihan’ın Şehadeti Uluslararası Sempozyumu” 23-24 Şubat’ta İstanbul’un Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde dünyanın dört tarafından, özellikle de Türk Dünyasından Kırım için yazan, düşünen, çalışan bilim adamları bir araya geldi.

26 Aralık 1917’de yani 100 yıl evvel Numan Çelebi Cihan önderliğindeki Kırım Tatar Türkleri Bahçesaray’da kurultay toplayarak (26 Aralık 1917) Kırım Tatar Milli Kurultayı “Kırım Demokratik Halk Cumhuriyeti”ni ilan ettiler.

 

20. yüzyıl Türk tarihi içinde önemli bir yere sahip olan Kırım Demokratik Halk Cumhuriyetinin ilanının 100. yıl dönümü, 23-24 Şubat 2018’de İstanbul Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde bilimsel çalışmalar ışığında anıldı.

Dünyanın dört bir tarafından, Türk Dünyasından Kırım için yazan, düşünen, çalışan bilim adamları bu sempozyum için bir araya geldiler. Kırım Derneği İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan  ve çok sayıda dernek ile sivil toplum kuruluşunun katıldığı sempozyuma ilgi büyüktü.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten’in, Başkan Yardımcısı Emre Türedi’nin ve protokol ile dernek başkanlarının açılış konuşmalarıyla program başladı.

Daha sonra Numan Çelebi Cihan Anması için oturumlarda alanında uzman çok sayıda akademisyen ve gazeteci bildirilerini sundu.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Ergun Sevimsoy Şubat 25, at 19:57

    Merhabalar. Yazınızın bir bölümünde "bu tarihsel olayın 100.yıldönümü kutlandı" diye yazmışsınız. Burada bir kutlama yapılmadı. Bir anma yapıldı. Tarihin 23 Şubat olarak seçilmesi Numan Çelebi Cihan'ın bolşevikler tarafından şehit edildiği tarih olmasıdır. Bunu düzeltirseniz sevinirim. Teşekkürler.

    Yanıtla

Yorum Yap