Kız Öğrencilere UDEF’ten Kardeşlik Semineri

Şubat 27, 2018 0 Yorum Bölgeler , Türkiye 1084 Görüntülenme

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) nun düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Eğitim ve Kardeşlik Semineri 23-24-25 Şubat 2018 Kocaeli Darıca tatil köyünde gerçekleşti. Her sene gerçekleşmekte olan seminerlerde yerel ve bölgesel sorunlar ile evrensel değerleri içeren konular ele alındı. Seminerlere dünyanın birçok ülkesinden gelip Türkiye’de eğitim gören misafir kız öğrenciler katıldı.

Türkiye’de kendi ülkelerinin gönül elçileri olan öğrenciler bu seminerde ‘gönüllerimiz bir olsun, birbirimizin sıkıntılarımızı bilelim, kaynaşalım, ilgilenelim, konuşalım’ diyerek kendi düşüncelerini aktardı.

Seminerde Münir Arıkan ‘Gelecek nasıl bir insan bekliyor’ adlı sunumunda, Nasıl başarabilirim? Sıra dışı olmak, Annelik ebediyet kariyerinin zirvesidir, konuları üzerinde durdu.

Ardından İnsan Hakları ve Adalet Hareketi Başkan yardımcısı Gülden Sönmez’in ‘Sohbet muhabbet’ adlı sunumunu yaptı. Dünyadaki savaşların başından beri başta kadınlara yönelik işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlara dikkat çekti. Dünyada savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yaptı. Tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etti.

Seminerde Doğu Türkistan içinde  ‘Filistin’de, Suriye’de Miyanmar’daki savaşları herkes biliyor, durumlarından haberleri var ama daha bir halk var unutulmuş, işkence altında her gün binlerce kardeşlerimiz ölüyor ama kimse bir şey diyemiyor’ denildi. Bir öğrenci Doğu Türkistan için yazdığı ‘Sessiz çığlık’ şiirini okudu. Seminerlerde Doğu Türkistan’dan haberi olmayan dünya kamuoyuna seslenildi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!