KKTC’de “Dünya Türk Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı” başladı

Kasım 8, 2019 0 Yorum Dünya 364 Görüntülenme
KKTC’de “Dünya Türk Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı” başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne kentinde Dünya Türk Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı başladı.

Türk Birliği Dayanışma Derneği tarafından Girne’deki bir otelde organize edilen toplantıya, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Türk Birliği Dayanışması Derneği Genel Başkanı Güven Arıklı, Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Genel Başkanı Buray Büsküvütçü, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı (YDP) Erhan Arıklı ve 13 ülkeden davetli katıldı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar

KKTC Başbakanı Ersin Tatar burada yaptığı konuşmada, Türk halklarının aynı tarihe sahip olduğuna işaret ederek, “Geleceğimizin de bir olması adına birlikte hareket etmemiz ve dayanışma içinde olmamız gerek. Halkımıza refah vererek mücadelemize devam etmek bizim temel amacımızdır. Bu nedenle yaşatmak, güçlendirmek ve kendimizi daha iyi anlatabilmemiz gerekir.” dedi.

 

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri de, KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki dönüm noktalarından bahsederek, “Türkiye tarihindeki önemli dönüm noktası, Türklerin Anadolu’ya sıkıştırılmak istediği, Milli Mücadele yılları idi. Biz mücadele verdik ve kazandık. KKTC için söz konusu dönüm nokta 1970’lerdi, ve 1974 yılında Türkiye Cumhuriyeti bu soruna el atarak Kıbrıs Türkü’nün özgür ve mutlu yaşaması için mücadele etti. Bu mücadelemiz yıllar boyunca devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Dünya Türk Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı, 10 Kasım’a kadar devam edecek.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!