Kocaeli’de Özbek Dili’nin 29. yıl dönümü kutlandı

Kasım 8, 2018 0 Yorum Kültür , Türkistan 558 Görüntülenme
Kocaeli’de Özbek Dili’nin 29. yıl dönümü kutlandı

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’de Özbek dilinin 29. yıl dönümü kutlandı. Kutlama programı Kocaeli Üniversitesinde okuyan Özbekistanlı öğrenciler tarafından düzenlendi.

Kocaeli’de eğitim gören öğrenciler ve çalışanlar ilk kez Türkiye’de Özbek Ulusal Dil Bayramı kutlama programını gerçekleştirdiler. Programa Özbekistan Gençler İttifakı’nın Türkiye’deki temsilcisi ve TUMED Başkanı Ergash Jumayev, Uluslararası Öğrenciler Derneği başkanı Fatih Karaçoban, İstanbul’da eğitim alan Özbekistanlı ve yurt dışından gelen diğer uluslararası öğrenciler katılım sağladılar.

Program iki ülkenin istiklal marşlarının okunması ile başladı. Ardından Türk dilinin kurucusu şair ve siyaset erbabı Ali Şir Nevai ve günümüzdeki Özbek dilinin yaygınlığı hakkındaki sunum, ünlü şairimiz Muhammed Yusuf’un şiiri ile bestelenen şarkı ve Babur’un rubai, gazel ve dörtlüklerinin okunmasıyla devam etti.

Dil bayramı etkinliği öğrencilerin Vatan şarkısını söylemesiyle sona erdi.

Özbek Dilinin Resmi Dil olarak kabul edilmesi

Özbek Dilinin Resmi Dil olarak kabul edilişi, Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Konseyi’nin 21 Ekim 1989’daki 11. oturumunda “Özbekistan SSC’nin Devlet Dili Üzerine” yasasıyla kabul edildi.

Yasada “Özbekiston SSC’nin Devlet dili Özbekçe. Özbek dili Cumhuriyette politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında tamamen uygulanır” diye belirtildi. Bu Yasanın Benimsenmesi İşçi kolektifinde yasa ve devlet programına uygun olarak eğitim kurumları, işletmeler ve kamu kurumlarındaki çalışmalar Rusça’dan Özbekçe’ye çevrilmeye başlandı.

Söz konusu yasanın kabulü ve uygulanması, Özbekistan’ın sosyal yaşamında özgürlüğüne doğru atılmış bir adımdı. Her sene ülkede 21 Ekim resmi tatil ve Ulusal Dil Bayramı olarak kutlanıyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!