Kongaz’da Türkçe Tiyatro Gösterisi Yapıldı

Nisan 2, 2018 0 Yorum Balkanlar , Bölgeler 1664 Görüntülenme

Moldova Gagavuz Yeri’nin Kongaz köyünde liseli öğrenciler tarafından Türkçe tiyatro gösterisi yapıldı.

Kongaz köyü halkı, Bir Nisan Şaka Gününde Süleyman Demirel Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Lükus Hayat” adlı tiyatro komedisini izledi.

Kongaz Kültür Merkezinde düzenlenen oyuna Türkiye’nin Kişinev Büykelçisi İskender Kemal Okyay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kişinev Koordinatörü Selda Özdenoğlu, Gagavuz Yeri Başkan Yardımcısı Vadim Çeban, Gagavuz Yeri Dış İşleri Bakanı Vitaliy Vlah, Kongaz Belediye Başkanı Mihail Esir ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Lise müdürü Funda Çakıl Tüfekçi, hazırlığı altı ay süren gösteriyi ORHA muhabirine değerlendirdi.

Oyunun izleyenler tarafından büyük ilgi gördüğünü belirten Tüfekçi, “Öğrenciler, profesyonel oyuncular gibi performans sergiledi. Bu benim değil, izleyenlerin yorumudur.” ifadelerini kullandı.

Tüfekçi, gösterinin lisedeki öğretmenleri, TİKA ve yanı sıra bazı sponsorlar tarafından desteklendiğini açıkladı.

Gösterinin lisedeki Türk öğretmenleri tarafından organize edildiğine dikkat çeken müdür, Matematik öğretmeni Handan Öksüzoğlu, Türkçe öğretmeni Tuğba Kaya, İngilizce öğretmeni Gamze Bayır’a ve emeği geçen bütün öğrencilere minnettar olduğunu söyledi.

Tüfekçi, Lüküs Hayat’ın aynı ekiple Mayıs başında İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde gösterileceğini duyurdu.

Baş rolündeki Rıza karakterini canlandıran Aleksandr Kirçu ise, oyunun Gagavuz kültürü açısından önem taşıdığını vurguladı. Kirçu, “Ülkemizde çok yetenekli çocuk var. Yeter ki devletimiz onlara sahip çıksın ve bu tür kültür projelerine destek çıksın.” diye konuştu.

Türk tiyatrosunun klasiği Lüküs Hayat, 1930’ların Türkiyesi’nde Batılılaşma özentisinden halk arasında doğan komik olayları anlatıyor. Lüks hayatını eleştiren müzikal oyun, bugünkü toplumun sorunlarını açıklıyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!