Konya Türk Dünyası Öğrenci Birliği kuruldu

Aralık 20, 2019 0 Yorum Eğitim , Kültür , Türkistan 505 Görüntülenme
Konya Türk Dünyası Öğrenci Birliği kuruldu

Ömrünü dünya Türklüğünün birliği ve beraberliğine adayan Türk Dünyasının ünlü fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı, Türk Dünyasının birliğini “dilde, fikirde, işte birlik” olarak görüyor.

Konya’da Türk Dünyasının farklı bölgelerinden eğitim alamaya gelen öğrenciler, ortak dil Türkiye Türkçesiyle iletişim kuruyor. Hepsi “Türk Dünyası” fikrinde birleşiyor ve böylece en sona da işte birlik kuralını gerçekleştirmek kalıyor.

Bu fikirden yola çıkan bu öğrenciler, kendi aralarında Konya Türk Dünyası Öğrenci Birliğini kurdu.

Hali hazırda Konya’da Türk Dünyasından 12 öğrenci temsilciliği var ve 11 öğrenci birliğin kurulmasına katkı sağladı.

Birlik, Konya’da eğitim alan, Türksoylu öğrenciler arasında soydaşlık, kardeşlik, dil bağlarının güçlenmesi, öğrencilerin kaynaşması, kültürel zenginliklerin pekiştirilmesi, ortak hareket etme şuurunun oluşturulmasını hedefliyor.

Kurulan bu birlik için, kendi aralarında hazırladıkları bir takım kurallar belirlediler. Bu kurallardan en önemlisi, asla değiştirilemez olan iki kuraldır. Bunlardan ilki, “Türk Dünyası Öğrenci Birliği siyasi birlik değil, sosyokültürel birliktir. Bu sebepten birlik içersinde hiçbir siyasi eylem ve söylemde bulunulamaz”.  Diğer kural ise; “Birlik tüm STK, kurum ve kuruluşlara eşit mesafededir. Yani birliğin hiçbir kurum ve kuruluş ile siyasi bir bağı yoktur ve asla da olmayacaktır”.

Senan Kazımoğlu

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!