Konya’da Afrikalı Öğrenci Temsilcileri Çalıştayı

Şubat 7, 2018 0 Yorum Afrika , Bölgeler 1163 Görüntülenme

KONYA- 2. Türkiye’deki Afrikalı Öğrenci Temsilcileri Çalıştayı Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde (SDKM) gerçekleşti.

Çoğunluğunu Yurtdışı Türker ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın (YTB) Türkiye Bursları desteği ile eğitim gören öğrencilerin oluşturduğu Konya’daki Afrikalı Öğrenciler Birliği (AFROKONYA) ile Türkiye’deki Burkina Faso Öğrenciler Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen çalıştay da Afrika’yı yakından ilgilendiren sorunları ve bunların çözümleri tartışıldı.

3-4 Şubat 2018 tarihleri arasında iki gün süren Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Afrika’nın gelişmesinde gençlerin çok önemli role sahip olduklarını belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut “okuyan gençler olarak Afrika’nın kaderini siz değiştireceksiniz, siz yazabileceksiniz, hiçbir Avrupalının ve Asyalının gelip sizin kaderinizi yazmasını bekleyemezsiniz” ifadelerini kullandı.

AFROKONYA Başkanı Younous Adoasoti konuşmasında Afrika’nın çok diplomaya sahip bireylere ihtiyacı olmadığını belirterek onu çok seven ve uğruna birtakım fedakârlıklar yapmaya hazır olan bireylere ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Çalıştayın 2. gününde katılımcılar rehber eşliğinde Konya’nın tarihi mekânları ziyaret ettiler. Çalıştay esnasında katılımcılar dünyaca ünlü Konya mutfağının geleneksel lezzetlerini tatma imkânı buldular.

Farouk Mugabi

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!