Kosova-ABD-AB üçgeninde sert söylemler

Şubat 18, 2019 0 Yorum Analizler , Balkanlar 440 Görüntülenme
Kosova-ABD-AB üçgeninde sert söylemler

Kosova’nın Sırbistan ve Bosna-Hersek ürünlerine uyguladığı gümrük vergisi ABD’den gelen tepkileri artırmaya devam ediyor.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ABD büyükelçisi Philip Kosnet ile görüştü. Görüşme haftalık düzenli görüşme olarak lanse edildi. Görüşmenin sonunda Sırbistanla diyaloğu tıkayan tüm engellerin kaldırılması yönünde mutabakata varıldığı duyurulsa da gümrük vergisinin kaldırılmasına yönelik atılmış somut bir adım hala bulunmuyor.

Gümrük vergisinin kaldırılmasına şiddetle karşı çıkan kişi olarak gösterilen Kosova başbakanı Ramush Haradinaj ise ABD ile ilişkilerinin sarsılmaz olduğunu fakat verginin kaldırılmasına izin vermeyeceği yönündeki açıklamalarına devam ediyor.

Öte yandan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini’nin geçtiğimiz günlerde Kosova’nın en önemli enerji kaynakları arasında yer alan Trepçe maden ocağının ve Gazivoda barajının Sırbistanla müzakerelerde masaya yatırılmasını söylemişti. Bu açıklamaya sert çıkış yapan Kosova başbakanı Ramush Haradinaj Mogheri için Kosova’nın düşmanı olduğunu söyledi.

Tüm bu tartışmalara Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de katıldı.   Nato Sekreteri Stoltenberg de Kosova Ordusunun Nato toplantısında görüşüleceğini ve Kosova’nın uyguladığı gümrük vergisinin NATO üyesi ülkeler tarafından hayal kırıklığı yarattığını ifade etmişti. Ayrıca Stoltenberg Kosova Ordusunun KFOR ( Nato’nun Kosova’da ki askeri birliği ) komutanından izin almadan Kosova’nın kuzeyine gidemeyeceğini işaret etmişti.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!