Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi görevinden istifa etti

Kasım 5, 2020 0 Yorum Balkanlar 335 Görüntülenme
Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi görevinden istifa etti

Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi bugün basının karşısına çıkarak Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından hakkında hazırlanan iddianamenin  kabul edildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi öğle saatlerinde hükümet binasının karşısında basın mensuplarını topladı. Konuşmasına hakkında hazırlanan iddianamenin kabul edildiğini açıklayarak başlayan Thaçi, Lahey’e başı dik gideceğini, ülkesinin ve Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) yaptığı savaşın meşru olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Thaçi açıklamalarının devamında ise Lahey mahkemelerine ülkesinin Cumhurbaşkanı olarak gitmeyeceğini ve görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Thaçi: “Bugün yetkili şahıslardan, hakkımda Özel Yetkili Savcılık makamları  tarafından hazırlanan iddianamenin kabul edildiği bilgisini aldım. Bu benim, ailemin ve beni destekleyenler için hiç de kolay değil”, ifadelerini kullanarak konuşmasına başladı.

Thaçi açıklamalarının devamında, UÇK’nın savaşını savunmaktan geri durmayacağını, adalete inanan ve güvenen birisi olarak adli sürece odaklanacağını belirtti.

Daha önce de eğer mahkeme tarafından iddianamesi kabul edilirse istifa edeceğini belirten cumhurbaşkanı Thaçi, konuşmasının sonlarına doğru bu sözünde duracağını belirtti.

Thaçi “Sevgili vatandaşlarım, söz verdiğim gibi, cumhurbaşkanının hiçbir koşulda mahkemeye çıkmasına izin vermeyeceğim, bu nedenle, Kosova Cumhurbaşkanlığı ve Kosova devletinin bütünlüğünü korumak için, bugün Kosova Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa ediyorum”, dedi.

Cumhurbaşkanı Thaçi açıklamalarının ardından Kosova Ovasında bulunan EULEX (Kosova’daki Avrupa Birliği Hukukun Üstünlüğü Misyonu) polislerine teslim oldu.

Kosova’da son günlerde merkezi Lahey’de olan özel savcılık birimi eski UÇK savaşçıları hakkında iddianameler hazırlıyordu. En son dün Kosova’nın eski meclis başkanı ve UÇK’nın bir dönem basın sözcülüğünü yapmış olan Jakup Krasniqi ve eski komutanlardan Vetvendosje (Kendin Karar Al) hareketi milletvekili Rexhep Selimi Lahey’e gönderilmişti.

Bu sabah, Lahey tarafından iki kişi hakkında daha iddianamelerin kabul edildiği açıklandı. Hakkında iddianamesi kabul edilen ve ilk açıklamayı yapan isim PDK (Kosova Demokratik Partisi) genel başkanı ve milletvekili Kadri Veseli oldu.

PDK başkanı Kadri Veseli, açıklamalarında Lahey mahkemesine, ülkesinin verdiği mücadelesini anlatmak için, gönüllü olarak gideceğini vurguladı. Veseli açıklamarının devamında tüm kamusal ve siyasal görevlerinden geri çekileceğini duyurdu.

Veseli: “Sürece tam olarak odaklanmam gerekecek. Bu yüzden mahkeme süreci devam ettiği zaman dilimi boyunca tüm kamu ve siyasi görevlerimden çekilmeye karar verdim. Duruşmalar devam ettiği süre boyunca da başka bir basın açıklamasında bulunmayacağım. Bu kararıma herkesin saygı göstermesini bekliyorum”, diye konuştu.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!