Kosova Meclisinde Milletvekili Dokunulmazlığı Tartışılıyor

Aralık 17, 2017 0 Yorum Balkanlar 687 Görüntülenme

PRİŞTİNE- Kosova’da 120 milletvekili, yaklaşık iki milyon Kosova vatandaşı gibi yasa karşısında eşit haklara sahip. Ülke yasama kurumlarının başında bulunup, halkın temsilcileri olarak seçilmiş olsalar da zaman zaman tutuklamalar ile karşılaşıyorlar.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, milletvekillerinin dokunulmazlığa sahip olması gerektiğini söylemeye devam ediyor. Ancak Meclis Yasama Komisyonu Başkanı Albulena Haxhiu, bu kararın Mahkemenin Anayasa’nın üzerinde bir karar alıcı olacağını söyledi.

Haxhiu, “Anayasa veya yasa değişikliklerine dair daha geniş tartışmaların sürdürülmesi gerekiyor” dedi.

Kosova Demokratik Birliği (LDK) Milletvekili Driton Selmanaj, dokunulmazlık konusunun  milletvekillerinin günümüzde sahip olduklarıyla kafi olduğunu söyledi. Selmanaj bu konunun Meclis’te görüşülmesinin bir hatayı teşkil edebileceğini vurguladı.

Kosova Anayasa Mahkemesi 2011 yılında aldığı bir kararda, dokunulmazlığın, milletvekili olarak faaliyet alanları dışında işledikleri suçların haklarında soruşturmanın başlatılmasına engel olmadığını hükmetmişti. Ceza Kanununa göre milletvekilleri de yasalar önünde vatandaşlar gibi aynı yargılama sürecine tabidir.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!