Kosova-Sırbistan Diyaloğuna Etkili Çözüm Arayışları

Aralık 7, 2017 0 Yorum Analizler , Balkanlar 1597 Görüntülenme

 Columbia Üniversitesi İnsan Hakları Enstitüsü Müdürü David Phillips, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog yollarını değiştirmek için  6 Aralık’ta Avrupa Parlamentosunda bir öneri paketini açık tartışmaya sundu. Philips’e göre diyalog süreci durgun, yetersiz olduğundan istenilen çözümü sunmuyor.

“Amerika ve Avrupa bölgede daha güçlü aktörler haline getirilmeli”

Philips’in raporundaki en önemli öneriler arasında Amerika ve Avrupa faktörlerinin bölgede güçlendirilmesi yer alıyor.

Philips’e göre Avrupa diplomasisi başkanı Federica Mogherini kalmaya devam etmeli ancak Washington ve Brüksel’e özel elçiler tayin edilmeli. Bunun yanı sıra Avrupa Birliğinin (AB) en güçlü ülkesi olan Almanya’ya, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Özel Temsilci olarak gönderilmeli. Philips: “Şu anda Washington ve Brüksel arasında birçok iletişim ve koordinasyon mevcut. ABD eskiden daha proaktifti.  Birleşmiş Milletler’de (BM) görev yaptığım sürede kendi tecrübelerimden yola çıkarak Condoleezza Rice’nin bir ABD vatandaşı olarak bu göreve en uygun kişi olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncelerim yalnızca kişilikler ile ilgili değil, delegelerin görevlerini yapma biçimi ile de ilgilidir ” dedi.

“Sırbistan, Kosova’nın UNESCO üyeliğini engelleyen bir diyalog hazırlıyor”

Ana aktörlerin de diyalog sürecini yavaşlatan faaliyetlerde bulunduğunu söyleyen Philips ilk örneğini Sırbistan üzerinden verdi. Ona göre Sırbistan, diyaloğun aktif uygulanmaması için Kosova’nın Uluslararası kuruluşlara üyeliğini engelliyor. Bunun en yakın zamandaki örneğini Sırbistan’ın Kosova’nın UNESKO üyeliğine karşı çıkması üzerinden verdi.
Son olarak Philips’e göre bu iki ülkenin Cumhurbaşkanları ve Başbakanları da diyalogda aktif rol oynamalıdır.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!