Kosova’da “bahar” dalgası mı?

Mart 7, 2019 0 Yorum Analizler 501 Görüntülenme
 Kosova’da “bahar” dalgası mı?

Kosova geçtiğimiz yılın sonlarında Sırbistan ve Bosna Hersek ürünlerine %100’lük ek gümrük vergisi getirmişti. Uluslararası arena Kosova’ya gümrük verginin kaldırılması için baskı yapmaya devam ediyor ancak Kosova şu ana dek geri adım atmadı.

Gümrük vergisinin yürürlükte kalmasını en çok destekleyen isim şimdilik Başbakan Ramush Haradinaj olarak gösteriliyor.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ise gümrük vergisinin bir süreliğine askıya alınmasını ve Sırbistan ile diyalog sürecinin devam etmesini istiyor. AB ve ABD de gümrük vergisinin bir an önce kaldırılması için Kosova’ya çeşitli yönden baskıları artırıyor. Kosova’nın en büyük destekçisi olarak gösterilen ABD Kosova’ya bir kaç kez ikazda bulundu. Hatta bağımsızlık kutlamalarında Kosova’ya gelmesi beklenen ABD heyetini gümrük vergisine tepki olarak göndermedi. Cumhurbaşkanı Thaçi ve Meclis başkanı Veseli Kosova’nın ABD ile olan ilişkilerine daha fazla zarar gelmemesi için gümrük vergisinin bir an önce kaldırılmasını istiyor. AB tarafında da Kosova’ya sürekli verginin kaldırılması yönünde mesajlar geliyor. Başbakan Ramush Haradinaj bütün bunları umursamaz tavırlarla takip ediyor.

Başbakan Haradinaj’ın amacının halktan daha fazla siyasi puan toplamak olduğu şeklinde yorumlanıyor. Başbakan Haradinaj, Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’ye yükleniyor. Arada anlaşmazlıkların olduğunu kabul ederek Cumhurbaşkanını Sırpların her istediğini yapmakla suçluyor.

Koalisyon hükümeti ile yönetilen Kosova’dan çatırtı sesleri duyulmaya başladı.

ABD’nin Kosova’da bulunan Avrupa’daki en büyük askeri üssü Bondsteelin kapatılacağı dedikodusu çıkmış, üssün komutanı ise bazı politik sıkıntıların bulunduğunu fakat üssün Kosova’da kalacağını ifade etmişti. Meclis Başkanı Kadri Veseli de bu konuyla alakalı Kosova’daki her hükümetin düşebileceğini ama Bondsteel’in kalıcı olacağını belirtmişti. Burada ki mesajlardan artık şu sonuç çıkarılmaya başlandı; “Çok kısa bir zamanda Kosova’da bir ‘’BAHAR’’ yaşanacak.’’

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!