Kosova’da kumarhaneler kapatılıyor

Mart 27, 2019 0 Yorum Analizler , Balkanlar 607 Görüntülenme
Kosova’da kumarhaneler kapatılıyor

Kosova polisi son zamanlara halk tarafından tepki toplayan, Kosova’da cinayet ve yolsuzlukların ana kaynağı olarak gösterilen kumarhanelere geniş kapsamlı operasyonlar gerçekleştirdi. Son zamanların en büyük operasyonunu gerçekleştiren Kosova polisi 1000’e yakın memurunu bu operasyona dahil etti.

Kosova’nın güney komşusu Arnavutluk, bu yılın başında ülke içerisindeki tüm kumarhaneleri ve bahis merkezlerini kapatma kararı almıştı. Bu kararın ardından Arnavutluk’taki kumarhane sahipleri büyük bir dalgayla resmen Kosova’ya göç etmeye başladı.

Bu kontrol edilemez göçün sonunda birçok yolsuzluk ve silahlı çatışma olayı yaşandı.  Kosova hükümeti de en sonunda bu yaşananlara göz yumamadı.

Kosova’da 235 kumarhaneye baskın

Yeni kurulan ‘’Yolsuzlukla Mücadele Birimi’’, Kosova’da 235 kumarhaneyi illegal çalıştıkları gerekçesiyle kapattı. Yolsuzlukla mücadele birimi polis müdürü Agron Nezaj “Priştine’de 65, Mitroviça’nın güneyinde 22, kuzeyinde 21, İpek’te 25, Yakova’da 12, Ferizovik’te 34  olmak üzere toplam  235 kumarhaneye baskının düzenlendiğini açıkladı.

Meclis’te ise kumarhaneler ile ilgili olağanüstü toplantı yapıldı. Mecliste 74 evet oyu ile yasa değişiklik yapılana kadar hükümetin kumarhaneler ve şans oyunları merkezlerini kapatmasına yönelik karar tasarısı onaylandı. Bu kararın ardından Kosova Hükümeti 30 gün içerisinde şans oyunlarını yasaklayan yasaları hazırlamak zorunda.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!