Kosova’da muhalefet partisi vekilleri gözaltına alındı

Kasım 24, 2017 3 Yorum Balkanlar , Bölgeler 4810 Görüntülenme

Bugün, Kosova Muhalefet Partisi Vetvendosje (Kendin Karar Al) milletvekilleri
gözaltına alındı.

Kosova’da muhalefet kanadını oluştura Vetvendosje Partisinden 3 milletvekili, Albin Kurti, Donika Kadaj-Buyupi ve Albunela Haxhiu bugün meclis binasına girerken polis tarafından gözaltına alındı. Milletvekillerinin gözaltına alınma sebebi, haklarında devam eden davalara katılmamaları olarak gösterildi.

Kosova Meclisinde neler oldu?
Geçtiğimiz aylarda Kosova’nın Karadağ ile sınır anlaşmasını Muhalefet Partisi milletvekilleri protesto etmişti. Meclis oturumuna göz yaşartıcı ve ses bombaları atılarak oturumun gerçekleşmesin uzun süre engellenmişti. Bu olay üzerine Kosova Savcıları Vetvendosje milletvekilleri hakkında soruşturma başlatıp, yargılanmaları talep edilmişti. Duruşmalara katılmayan milletvekillerine hakim tarafından, mahkemeye zorla getirme kararı çıkartılmıştı.

Muhabir: Ensar İsmail/ORHA

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

3 Yorum

 1. Baba Sergey Kasım 26, at 12:13

  Meclise girerken nasil olur da gozaltina alinir... dokunulmazliklari yok mu sayin milletvekillerin

  Yanıtla
  • Ensar İsmail Kasım 26, at 22:21

   Baba Sergey, vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırıldığı yönünde alınan bir karar yok. Kendi evlerinde göz altına alındılar. Bir başka ilginç gelişme ise, Albin Kurti bu akşam partisinin yerel seçimlerde kazandığı Priştine belediyesi kutlamalarına göz altında bulunmasına rağmen katılmasıydı. Bu konu hakkında da henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Saygılarımla

   Yanıtla
  • Ensar İsmail Kasım 27, at 00:37

   Madde 75 [Dokunulmazlık] 1. Meclis üyeleri, Meclisteki sorumluluk alanlarıyla ilgili işledikleri fiil ve aldıkları kararlardan dolayı yasal kovuşturma, suç duyurusunda bulunma veya görevden alınmaya karşı dokunulmazlık hakkına sahiptirler. Dokunulmazlık hakkı, Meclis üyesi olarak sorumluluk alanları dışında işledikleri fiillerden dolayı yasal kovuşturmaları engellemez. 2. Meclisteki görevini yerine getirmekte olduğu sırada Meclis üyesi, Meclis üye tam sayısı çoğunluğunun onayı olmaksızın tutuklanamaz ve alıkonamaz.

   Yanıtla

Yorum Yap