Kosova’da Sonunda Kurulan Hükümet

Şubat 4, 2020 0 Yorum Balkanlar 294 Görüntülenme
Kosova’da Sonunda Kurulan Hükümet

Kosova’da, 6 Ekim 2019’da gerçekleşen genel seçimlerden bu yana hükumet bir türlü kurulamadı. Yeni hükumet, nihayet dün meclisteki Vetëvendosje (Kendin Karar Al) Hareketi ve Kosova Demokratik Birliği (LDK) partilerinin birleşmesiyle kuruldu.

Kosova Cumhuriyetinin yeni Başbakanı ise Albin Kurti seçildi.

Yeni hükümette 15 bakan bulunacak, bu sayıdan ikisi ise Sırp Listesinden gelen bakanlardan oluşacak.

Ortak bir hükümetin kurulmasına ilişkin nihai karara dün varılması ile birlikte sürecin resmiyet kazanması, iki partinin liderleri Albin Kurti ve Isa Mustafa tarafından imzalanan anlaşmanın sonucunda gerçekleşti.

Mecliste İki Türk Vekil

120 sandalyenin bulunduğu mecliste Kosova Demokratik Türk Partisinden (KDTP)  Fikrim Damka ve Fidan Brina Jilta adlı 2 Türk vekil de yer alacak.

Kosova’nın ilk kadın Meclis Başkanı

Hükümetin kurulması anlaşmasının ardından Kosova Meclis Başkanlığı için oylamaya geçildi. Mecliste bulunan 65 milletvekilinin oybirliği ile Kosova’nın yeni Meclis Başkanı Vjosa Osmani seçildi.

Daha önce LDK Başkan Yardımcısı olan Osmani, yeni görevi ile birlikte Kosova Meclisinin de ilk kadın Başkanı oldu.

Yeni kurulan hükümetten Kosova vatandaşlarının büyük beklenti içinde olduğunu dile getiren Osmani sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bizim ve vatandaşların beklentileri çok yüksek ve umarım Kurti hükümeti bizi gururlandırır. Bu görev sırasında Kosova Meclisi’nin onurunu geri kazanacağımıza ve işbirliğine hazır olduğumuza inanıyorum. Umarım önümüzdeki dört yıl içinde serbest tartışma, birbirimize karşı kullanılan doğru dil yolu ile Kosova vatandaşlarına bir örnek oluşturabiliriz”.

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!