Kosova’da sorunlar kartopundan çığa mı dönüşüyor?

Ocak 22, 2019 0 Yorum Analizler , Balkanlar 808 Görüntülenme
Kosova’da sorunlar kartopundan çığa mı dönüşüyor?

Kosova gündemini kartopu örneklemesinden yola çıkarak anlatsak en anlaşılır formatı sunmuş oluruz.

Geçtiğimiz yılın son aylarından itibaren ve bu yılın ilk ayına kadar çözülemeyen sorunlar büyüyüp bir toplumsal hareket olma yoluna girdi.

İlk olarak vize serbestisi çok sık tartışıldı Kosova’nın sokaklarında. Herkes oldu, olacak, bu hafta, bu ay derken Kosova vatandaşları pasaportları elinde Kosova’nın sınır kapılarında beklemeye koyuldu. Tabii sonuç olarak AB böyle bir konuyu tartışmaya açmadı bile. Kosovalı siyasiler AB’yi sözünü tutmamakla suçladı. AB yetkilileri ise Kosova’nın Sırbistan ile anlaşmadan bunun gerçekleşmesinin zor olduğunu ima eden ifadeler kullandı. Bunun yanında Kosova’nın İnterpol’e üye olmak için yaptığı başvurusu olumsuz sonuçlandı.

Kosovalı siyasilerde bu gelişmeler sonucunda halka bir açıklamak yapmak, başarısızlıklarını eleştirmek yerine, Sırbistan’a %100 gümrük vergisi ve Kosova ordusunun kurulmasına karar verdi.

Bu gelişmelerin ardından bütçe görüşmeleri başladı. İşte tam bu noktada ülkenin en önemli can damarı sayılabilecek kurumları greve gitme kararı aldı. İlk olarak doktorlar. Tam iki aydır Kosova genelinde cerrahlar işi bıraktı. Şimdiye kadar 5 binin üzerinde ameliyat iptal edildi. Cerrahlar maaşlarında iyileştirmeler bekliyor.  600 Euro civarında maaş alan doktorlar maaşların en az 2 bin Euro olmasını bekliyor. Sonra maden çalışanları greve gitti, ardından öğretmenler.

Başbakan Ramush Haradinaj dün gece öğretmenlerin maaşını yükselttiyse de eğitimciler kendilerine teklif edilen rakamlardan memnun değil. Belirtmekte fayda var Kosovalı öğretmenlerin maaşları Makedonya’dan 60 Euro daha yüksek. Kosova’da Lisede ders veren bir öğretmen aylık 534 Euro kazanıyor. İlk ve Ortaokul öğretmenleri ise 479 Euro.

Şu an Kosova’da öğrenciler ders alamıyor, ameliyat olması gereken hastalar ise bekletiliyor.

 

Sokaklarda konuşulan şu ” Bu grevler ile birlikte toplumsal hareketler başlar mı? ”

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!