Kosova’da Tan Gazetesi 50. yılını kutlamaya hazırlanıyor

Şubat 28, 2019 0 Yorum Balkanlar , Medya 566 Görüntülenme
Kosova’da Tan Gazetesi 50. yılını kutlamaya hazırlanıyor

Kosova’da 1969-1999 yılları arasında yayın yapan Türkçe gazete Tan’ın bu yıl 50. yıldönümü.

Bu vesileyle Kosova’da Türkçe radyo yayını yapan Kent FM stüdyolarında buluşan emektar Tan gazetecileri yeni bir hatıra sayısı yayınlamaya çalışacak. Yaklaşık 20 yıldır basılamayan gazetenin eksikliği konuşulan buluşmada bir çok soruna değinildi.

Kosova’da gazeteciler yazılı Türkçe basın eksikliğini görüştü

Kosova’da uzun süre Türk toplumu yazılı basının eskikliğini hissetmekte. Kosova’daki Türk toplumu arasında iletişim sorunu olduğu, toplumsal bilincin oluşmasında gazetenin eksikliği konuşulan buluşmada atılabilecek adımlar tartışıldı.

Toplantıya katılanlar arasında Kosova Türk Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Arslan, Kent FM Genel Yayın Yönetmeni Ergün Kuzev, TÜRKSOY tarafından Mehmet Çavuş Geliyor hikayesiyle Kaşgarlı Mahmud ödülüne layık görülen romancı-gazeteci Reşit Handan, eski Tan gazetesi yazarı şair Enver Baki, eski Tan gazetesi baş yazar yardımcısı Enver Nobırda, Tan gazetesi eski spor sayfası sorumlusu Celal İlyas, genç yönetmen Berkant Curi ve genç gazeteci Ensar İsmail yer aldı.

Toplantıda yönetmen Berkant Curi Tan’ın 50. yıl dönümü vesilesiyle bir belgesel hazırlma çalışmasına girişeceğini belirtti. Eski Tan mensupları tarafından heycanla kabul edilen bu belgeselin çekimlerine toplantıdan itibaren başlanıldı.

Belgesel ile birlikte çıkarılacak anı sayısının yanı sıra yeni bir gazetenin faal hale getirilmesi tartışılan toplantının 2. ayağı yapılması yönünde karar alındı.

İki hafta sonra ülkedeki diğer aydınlar ile yeniden bir araya gelinecek. Gazeteciler toplumda oluşan boşluğu doldurmanın yollarını arayacak.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!