Kosova’nın En Olumlu AB İlerleme Raporu

Nisan 22, 2018 0 Yorum Balkanlar 845 Görüntülenme
Kosova’nın En Olumlu AB İlerleme Raporu

Kosova Hükümeti, Avrupa Birliği (AB) tarafından yayınlanan ilerleme raporu hakkında şimdiye kadar yayınlanan en olumlu rapor değerlendirilmesinde bulundu. Hükümet tarafından yapılan yazılı açıklamada, AB İlerleme Raporu’nun ister somut ilerlemeler, isterse de süreçlerin iletilmesi bakımından günümüze kadar yayınlanan en olumlu rapor olarak nitelendirildi.

Kosova Hükümet, Avrupa Birliği (AB) tarafından yayınlanan ilerleme raporu hakkında şimdiye kadar yayınlan en olumlu rapor değerlendirilmesinde bulundu. Hükümet tarafından yapılan yazılı açıklamada, AB İlerleme Raporu’nun ister somut ilerlemeler, isterse de süreçlerin iletilmesi bakımından günümüze kadar yayınlanan en olumlu rapor olarak nitelendirildi. Söz konusu açıklamada Kosova’nın AB’ne üyelik süreci dahil olmak üzere birçok alanda ilerleme kaydettiği vurgulandı.

“Yolsuzlukla mücadelede somut ilerleme var”

Avrupa Birliği Kosova Özel Temsilcisi Natalya Apostolova yayımlanan İlerleme Raporu’nda Kosova’nın yolsuzlukla mücadelede somut ilerleme sağladığını belirterek Kosova’nın birçok alanda ilerleme kaydettiğini ancak AB’nin ülke yetkililerine verdiği tavsiyelerin yerine getirilmesi konusunda yapılması gereken daha çok işin olduğunun altını çizdi.

21 Mart’ta 80 kabul oyu alarak Kosova Meclisi Genel Kurulu tarafından onaylanan Karadağ Sınır Anlaşmasına da değinen Apostolova, Sırp Belediyeler Birliği statüsünün hazırlanmasını, başta ekonomi olmak üzere diğer alanlarda yapılan reformları olumlu değerlendirdiğini belirtti.

“Vize muafiyeti için iyi bir haber”

Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj, yaptığı meclis konuşmasında Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan raporun objektif bir değerlendirme gösterdiğini, raporda aynı zamanda hem başarılara hem de zorluklara işaret edildiğini söyledi.

Yayınlanan raporun vize muafiyeti konusunda iyi bir haber olduğunu belirten Hoxhaj, Kosova’nın ekonomik kriterler ve bölge ülkeleriyle ilişkilerde ilerleme kaydettiğini vurguladı.

“Vize serbestisi bu yılın sonunda”

Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan İlerleme Raporu’na ilişkin bir değerlendirme de Avrupa Entegrasyon Bakanı Dhurata Hoxha tarafından yapıldı. Raporda Kosova’daki genel ve yerel seçimlerin düzgün bir şekilde gerçekleştirildiğini, Karadağ ile Sınır Anlaşması’nın onaylanmasının Kosova için olumlu bir ilerleme olduğunu dile getiren Hoxha, Kosova vatandaşlarının bu yılın sonuna kadar vizesiz seyahat edebilecekleri görüşünde bulundu.

Avrupa Komisyonu, her yıl düzenli olarak aday ülkeler için AB kriterlerine uyum konusunda attıkları adımlarla ilgili değerlendirmelerini kapsayan ilerleme raporları açıklıyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!