Kosova’nın Sırp ve Bosna ürünlerine uyguladığı % 100 gümrük vergisi

Şubat 6, 2019 0 Yorum Analizler , Balkanlar 671 Görüntülenme
Kosova’nın Sırp ve Bosna ürünlerine uyguladığı % 100 gümrük vergisi

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj geçtiğimiz yılın aralık ayında Sırbistan ve Bosna ürünlerine %100 gümrük vergisi getirme kararı almış ve o gün Mecliste oy birliğiyle bu kararı onaylatmıştı.

Ancak bu gümrük vergisi başta halk tarafından kabul edilse de zamanla büyük tartışmalara neden oldu. Kosova’nın en büyük destekçisi ABD bile büyükelçisi aracılığıyla Kosova’ya vergiyi kaldırması için baskı yapmaya başladı.

En son geçen hafta ABD’nin Kosova büyükelçisi Philip Kosnet Kosova liderleriyle görüşmesinin ardından toplantıdan sinirli bir şekilde kapıları çarparak çıktığı iddia edilmişti.

Bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ile Başbakan Ramush Haradinaj arasında soğukluk gün yüzüne çıkmış ikili birbirlerine sosyal medya hesaplarından gönderme yapmıştı. Başbakan Ramush Haradinaj gazetecilerin ‘’Bu mesajlar neyi ifade ediyor ? ‘’ sorsuna ise ‘’ Bilmiyorum. Kendisiyle uzun süredir görüşmüyorum ! ‘’ şeklinde cevap vermişti. Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ise ABD’nin tavsiyesi üzerine Sırbistan’a uygulanan gümrük vergisinin askıya alınması gerektiğini ifade etmişti.

Halk en başta bu gümrük vergisini desteklemişti. Fakat ABD’nin tavrı, halkın da tutumunu değiştirdi. Kosovalı halkın önemli bir kesimi ABD ile ilişkilerin zarara uğramaması için bu kararın askıya alınması gerektiğini savunuyor.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi şimdi ABD’ye resmi ziyaret gerçekleştirecek. Bu ziyaret sonrası Cumhurbaşkanının yapacağı açıklamalar yeni adımların atılmasında öncü olacak.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!