Kosova’nın Telekom Krizi Devam Ediyor

Haziran 4, 2018 0 Yorum Balkanlar 796 Görüntülenme
Kosova’nın Telekom Krizi Devam Ediyor

Kosova telefon kodu uygulaması telekom krizi nedeniyle Ekim ayı sonuna ertelendi.

Kosova’nın üst telekomünikasyon kuruluşu Elektronik ve Posta İletişimi Düzenleme Kurumu Autoriteti Rregullator i Komunikimeve Elektronikedhe Postare (ARKEP) geçtiğimiz günlerde +383’lük arama kodu uygulanmasını 1 Haziran’dan 31 Ekim’e erteleme kararı aldı.

Elektronik ve Posta İletişimi Düzenleme Kurumu (ARKEP) Yönetim Kurulu Başkanı Kreshnik Gashi, söz konusu arama kodu uygulamasının yatırımlar ve diğer teknik sorunlar nedeniyle 31 Ekim’e ertelendiğini söyledi.

Yeni arama kodu için son tarih 1 Kasım

Gashi, Kosova’daki tüm mobil operatörlerin yeni koda geçiş yapmaları için 31 Ekim’e kadar zamanlarının olduğunu bildirdi. 1 Kasım’dan itibaren Kosova’da yalnızca +383 arama kodunun geçerli olacağını belirten Gashi, bu tarihe uymayan, gecikme yaşayan mobil operatörlere ceza kesileceğini duyurdu.

Kosova’nın yeni telefon kodu

2016 yılının Aralık ayında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından Kosova’ya +383 telefon kodu verilmiş ve yeni kod uygulaması için geçiş dönemi 2017 yılının başında başlamıştı.

Yabancı uluslararası telefonkodları kullanılan Kosova’da, şu anda üç tane mobil ve telefon hattı hizmet sağlayıcısı bulunuyor. Bu hizmet sağlayıcılar, Sırbistan’nın arama kodu +381, Monako’nun +377 ve Slovenya’nın +386 arama kodlarını kullanıyorlar.

Mobil hizmet sağlayıcıların 1 Kasım’dan itibaren +383 yeni kod uygulamasına geçmesi bekleniyor

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!