Köstence Ovidius Üniversitesinde “Dünyada Türk Dili” Konferansı Düzenlendi

Haziran 12, 2018 0 Yorum Balkanlar , Kongreler 893 Görüntülenme
Köstence Ovidius Üniversitesinde “Dünyada Türk Dili” Konferansı Düzenlendi

KÖSTENCE – 04-07 Haziran 2018 tarihlerinde Ovidius Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi tarafından “IV. Uluslararası Kültürel Çokseslilik: Dünyada Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti” Konferansı düzenlendi.

Açılış konuşmalarını Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cristina Tamaş, Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa Kaçalın, Romanya Milli Eğitim Bakanlığı, Ana Dili Türkçe Müfettişi Vildan Bormambet, TİKA Başkan Yardımcısı Birol Çetin, Romanya Hükümeti Azınlıklararası İlişkiler Departmanı Müsteşar Yardımcısı Dr. Aledin Amet ve Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ın yaptığı konferansa Balkan ülkelerinden de yoğun katılım gerçekleşti.

Açılış sunumlarını Yaş Üniversitesinden Prof. Dr. Antonio Patraş, “Sanat ve İdeoloji; G. Calinescu’nun Sovyetler Birliği’ndeki Gezi Notları, Bükreş Üniversitesinden Prof. Dr. Mircea Vasilescu, Komünizm Sonrası Kamu Söyleyişinde Avrupa Düşüncesi, Bacau Üniversitesinden Prof. Dr. Vasile Spridon, Mircea Muthu’ya göre Balkan Kültürü Modeli konularında yaptı.

Yedi oturum şeklinde “Diller arası ve Diller üstü Yaklaşımı”, “Doğu-Batı; Tamamlayıcılık, Kesişmeler, Uyumlar 1”, “Tarih ve Siyaset; Doğu-Batı İlişkileri”, “Balkanlarda Kültürlerarası İlişkiler ve Azınlıklar”, “Türkçe Eğitimi”, “Doğu-Batı; Tamamlayıcılık, Kesişmeler, Uyumlar 2”, “Yabancı Dil Olarak Rumence” başlıklarında oturumlar gerçekleştirildi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!