“Kültürümüz yakın, değerlerimiz ortak”

Mayıs 25, 2019 0 Yorum Türkistan , Türkiye 406 Görüntülenme
“Kültürümüz yakın, değerlerimiz ortak”

Kazakistan Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekulı Aikyn.kz haber sitesine verdiği repörtajda, Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendirerek “Kültürümüz yakın, değerlerimiz ortak” diye konuştu.

Kazakistan Cumhuriyeti Bağımsızlığını ilan ettiği 16 Aralık 1991’de Türkiye Cumhuriyeti Kazakistan’ı bağımsız devlet olarak tanıyan ilk devlet olmuştu. Arada bir sene geçmeden 2 Mart 1992’de iki devlet arasında diplomatik ilişkiler kuruldu. Kazakistan – Türkiye arasında 27 sene önce kurulmuş olan diplomatik ilişkiler bağı günümüzde ticaret, ekonomi ve kültür  alanlarında yapılan işbirlikler sayesinde güçlenmektedir.

İki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik bir ortaklığa dayandığınını belirten Saparbekulı, “Türkiyede eğitim almış binlerce Kazakistan vatandaşı ile Kazakistan’da eğitim alan Türkiye vatandaşları iki devlet arasındaki bu ilişkileri geliştirmeye ve ilerletmeye katkı sağlamaktadır” dedi.

Röportajda Abzal Saparbekulı,  iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine dikkat çekerek: “Kazakistan-Türkiye arasındaki ticaret hacmi  1992 yılında 30 miyon dolar olarak kaydedilmişti. Bugün ise bu rakam 2 milyar dolar civarında. Kazakistan ve Türkiye’nin kapasitesine bakarsak bu rakam oldukça düşük. Bu nedenle ticaret hacminin 5 milyar dolar, ardından 10 milyar dolara çıkılması amaçlanmaktadır” diye konuştu.

Bugünde Kazakistan’da Türk sermayeli 1900’den fazla şirketin faaliyet gösterdiğini vurgulayan Büyükelçi Abzal Saparbekulı, “Kazakistan’daki her on şirketin bir tanesi Türkiye ile ilişkilidir. Kazakistan bağımsızlığını ilan ettikten sonraki süreçte, Türkiye Kazakistan’a yaklaşık 3 milyar dolar civarında yatırım yaptı. Bu yatırımlar sayesinde  gıda ve kimya endüstrisi, hafif sanayi, makine ve inşaat sektörlerinde büyük projeler gerçekliştirildi. Türk firmaları, özellikle inşaat sektöründe aktif faaliyet göstermektedir. En son bilgilere göre, Türk müteahhitler Kazakistan’da 23 milyar dolardan fazla değere sahip projeleri gerçekleştirmiş bulunuyor. Türk inşaan şirketleri, Nur-Sultan’ın (Astana) inşasına önemli katkılarda bulunarak, şehirde 10 milyar dolardan fazla değerdeki projeleri hayata geçirdi” dedi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!