Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 36 yaşında

Kasım 15, 2019 0 Yorum Dünya , Türkistan 356 Görüntülenme
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 36 yaşında

15 Kasım 1983 tarihi, Kıbrıs Türk halkının siyasi yaşamının önemli bir dönüm noktası ve mücadelelerini devlet olgusuyla dünyaya ilan ettiği bir gün oldu.

Kıbrıs Türk Federe Meclisinde, 15 Kasım 1983 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü oturumunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC) kuruluşu ve Bağımsızlık bildirisi oy birliği ile onaylanmıştı.

KKTC’nin kuruluş bildirgesini kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş okudu.

 ”Ne Mutlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Çocuklarına”
Dönemin (Kıbrıs Türk Federe Devleti) Devlet Başkanı Rauf  Denktaş, cumhuriyetin ilan edildiği tarihi Meclis birleşiminin tamamlanmasından sonra, Federe Meclis önünde toplanan halka hitaben yaptığı konuşmada mücadelenin bitmediğini belirterek, ”Ne Mutlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Çocuklarına” demişti.
Denktaş’ın konuşmasının devamında şu sözleri yer almıştı:
”Başınız dik, korkusuz, yaşayasınız, insan haysiyeti içerisinde yaşayasınız diye ağabeylerinizin vermiş olduğu mücadele bu noktada bitmiş değildir. Görev çok daha iyi koşullar içerisinde sizlere devredilmek üzere yeni bir safhaya gelmiştir. Kendinizi, vatanı korumaya, eşitliğinizle, Türk toplumu olmakla, Türklüğünüzle övünmeye ve vatanı daha güzel yapmak için devamlı surette birlik ve beraberlik içerisinde çalışmaya, Anavatanımıza layık olmaya onunla olan bağlarımızı daha da güçlendirmeye hazırlayınız. Bu hazırlık içerisinde olunuz. Bu mücadeleyi vermiş olan kahraman, vefakar bir toplumun çocukları olmakla öğününüz, sevininiz. Ve daha güzel bir geleceği, sizden sonra geleceklere devredebilmek için her fedakarlığa katlanacak bir ruh hazırlığı içinde olunuz. Ne Mutlu Türküm Diyene, Ne Mutlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk çocuklarına. Şimdi bu eser hepimizindir. Dağ Başını Duman Almış Yürüyelim Arkadaşlar.”

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!