Lviv Katedralinde Osmanlı Mermisi

Ocak 23, 2020 0 Yorum Analizler 349 Görüntülenme
Lviv Katedralinde Osmanlı Mermisi

Fotoğrafta gördüğünüz manzara Ukrayna’nın Lviv şehrinde çekilmiştir. Görüldüğü üzere bir top mermisi duvara asılı duruyor. İşte bu mermi Osmanlı ordusu tarafından atılan mermidir.

Ukrayna’nın Lviv şehri Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden ve Katolik Hıristiyanlarının en kutsal topraklarından biri sayılır. Şehrin merkezi yüzden fazla tarihi yapı, kilise, manastır gibi dini abidelerle dolu. Dolayısıyla, her sene binlerce turist şehri gezmeye, değişmeyen tarihi manzarayı seyretmeye gelir.

Lvivliler kendi şehirlerinin tarihini daha iyi anlatabilmek için yukarıdaki mermiyi asmışlar.

Tarihi boyunca Rus, Leh yönetiminde kalan şehre 1672 yılında Osmanlı ordusu hücum ederek şehrin yönetimine hakim olur. Saldırı sürecinde atılan mermilerden biri Meryem Ananın Göğe Kabulü Katedrali’ne (Собор Успения Девы Марии) doğru yönelir, binanın camından içeri düşer ve hiç bir hasar veremez. Böylece katedral hiç bir zarar görmeden faaliyetlerine devam edebilmiştir. Lvivli ruhaniler de bu durumu Tanrı’nın inayetinden ve Katedralin kutsallığından diye düşünmektedirler.

Günümüzde katedral dini törenlerin düzenlendiği ve mimarisi ile öne çıkan bir mekandır. Ayrıca turizm rehberleri binayı tanıtmaya ve özellikle Osmanlı ordusundan hatıra kalan mermiye dikkat çekmeye çalışırlar. Böylelikle kendi tarihlerine duyarlı olduklarını görterirler.

Olur da Lviv’e yolunuz düşerse şehir merkezindeki katedrali ve hemen girişteki mermiyi görmenizi tavsiye ederiz.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!