“Made in Azerbaijan”

Ocak 24, 2018 0 Yorum Kafkasya 1506 Görüntülenme

Azerbaycan İhracat Kulübü’nün 2018 yılında yapılan ilk toplantısında “Made in Azerbaijan” logosunun tanıtımı yapıldı.

Tanıtım törene, çeşitli alanda yatırım yapan yaklaşık 100 işadamı katıldı.

“Made in Azerbaijan” logosu Leo “Burnett” şirketinin temsilcisi Abbas Fatullayev tarafından hazırlandı. Logo Azerbaycan’ın zengin doğası, doğal kaynakları, çağdaşlığı, ülkenin yüksek medeni seviyesi ve halk sanatkârlığının simgelerini temsil etmektedir.

Törene katılan Ekonomi Bakan Yardımcısı Sahil Babayev “ rekabetçi ve ihracata yönelik yerel ürünlerin “Made in Azerbaijan” markası altında yerli şirketlerin iç ve dış pazarlarda konumlarının güçlendirilmesi için büyük önem taşımaktadır. Milli markaların oluşturulması, geliştirilmesi ve daha geniş coğrafyada tanıtılması yönünde çalışmalar devam etmektedir.” dedi.

Markalaşma çalışmaları ikinci senesinde

“Made in Azerbaijan” markasının (brend) oluşturulması için resmi çalışmalar Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 5 Ekim 2016 tarihli Kararnamesiyle başladı. Söz konusu Kararnamenin ismi:

“Yabancı ülkelere ihraç görevinin teşkiline, dış pazarların araştırılması ve pazarlama faaliyetlerine, “Made in Azerbaijan” markasının dış pazarlarda desteklenmesine, yerli şirketlerin ihraçla ilgili yabancı ülkelerde sertifika ve patent almasına, ihraçla ilgili araştırma-geliştirme program ve projelerine yapılan harcamaların devlet bütçesi hesabına ödenen kısmının belirlenmesi ve ödenme mekanizmasının düzenlenmesi Kuralı”.  Fermanın 1. bölümünde onaylanan Kuralda öngörülen destek çalışmalarının finansmanı için 2016 yılı devlet bütçesinde belirtilen Azerbaycan Cumhurbaşkanının yedek fonundan Ekonomi Bakanlığı’na 3 milyon manat ayrıldı.

Gerek yasal düzenlemeler, gerek mali destekler ülke markalaşması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmaların ülke ekonomisine artı değer katacağını bekleniyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!