Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov TİKA’yı Ziyaret Etti

Temmuz 10, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 712 Görüntülenme

 Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov TİKA’ya resmi ziyarette bulundu. İvanov TİKA’nın bugüne kadar Makedonya’ya yapmış olduğu yatırımlardan yararlanan herkes adına Başkanlığa teşekkür etti.

ANKARA – Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni için Ankara’da bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığını (TİKA) ziyaret etti.

Ziyareti sırasında TİKA Başkanı Serdar Çam ile bir araya gelen İvanov görüşmenin ardından basın açıklamasında bulundu.

Makedonya Cumhurbaşkanı, TİKA’nın bugüne kadar Makedonya’ya yapmış olduğu yatırımlardan yararlanan herkes adına Başkanlığa minnet duygularını iletti. İvanov özellikle sağlık çalışanlarının, çiftçilerin, Makedonya’nın tarihi ve kültürel mirasına yapmış olduğu katkılarla bugün o eserlerden faydalanan binlerce Makedonya vatandaşının adına TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA’nın Makedonya Faaliyetleri

Makedonya’da 2006 yılından itibaren faaliyet gösteren TİKA, eğitim, sağlık, altyapı ve kültürel mirasın korunması gibi birçok alanda bugüne kadar 500’ün üzerinde proje hayata geçirdi. Sağlık alanında hastane ve sağlık ocağı tadilatından donanım ve tıbbi analiz laboratuvarlarının kurulması gibi pek çok projeye imza atan TİKA, Türk kültürel mirasının korunması kapsamında da önemli çalışmalar yürütüyor.

Kültürel mirasa yönelik faaliyetler

Bu kapsamda  Manastır şehrinde İshakiye Camisi,  İştip’teki Radanye Mahmut Aga Camisi, Ustruga’da Mustafa Kebir Çelebi Camisi ile Kalkandelen’de Osmanlı hamamı gibi pek çok Osmanlı eserlerinin restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Eğitim Projeleri

TİKA aynı zamanda Makedonya’nın farklı bölgelerinde eğitim projeleri kapsamında okul inşa etti. Debre Lisesi, Plasnitsa’da Türkçe eğitim veren Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu, Ohri Kardeşlik Okulu, Radoviş Kılavuzlu ve Valandova Kızıldoğan Yörük Türk köylerinde ilköğretim okullarını yeniden yapılandırmaya devam ediyor.

Ekonomik kalkınmaya yönelik faaliyetler

Halkın sosyal ve ekonomik kalkınmasına destek için TİKA tarım alanında arıcılık projesini de hayata geçirdi.

Ayrıca Doğu Makedonya Yörük Türklerinin yaşadığı İştip, Radoviş, Konçe ve Valandova’da meyveciliğin geliştirilmesi kapsamında elma, erik, vişne, armut, ceviz ve badem fidanı hibesi gibi çeşitli tarım desteği sağlandı.

Bunun yanı sıra Aktaş Dağının eteklerinde bulunan Yörük Türk köylerine su ve yol yapımı sağladı.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!