Makedonya Cumhurbaşkanı YÖK’te Konferans Verdi

Şubat 21, 2018 0 Yorum Kongreler , Türkiye 1023 Görüntülenme

ANKARA – Türkiye’de resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Dr. Gyorge İvanov YÖK Başkanı Saraç’ın daveti üzerine YÖK’ü ziyaret etti. Bu kapsamda İvanov, gerçekleştirdiği “Üçüncü Milenyumda Yükseköğretime Yönelik Zorluklar, Fırsatlar” adlı konferansı ile Türk rektörlerle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye resmi temaslarda bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Gyorge İvanov Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın daveti üzerine YÖK’ü ziyaret etti.

Konferans öncesi YÖK Protokol Girişinde, Saraç ile birlikte Ankara’da eğitim gören Makedonyalı öğrenciler de vardı. İvanov, Ankara Kulübü Seğmenler ekibinin gösterisiyle karşılandı. İvanov daha sonra Başkanlık Makamı girişinde bulunan YÖK Şeref Defterini imzaladı.

Karşılama töreninin ardından İvanov ile Saraç bir görüşme gerçekleştirerek iki ülke arasında yükseköğrenim alanındaki ilişkileri üzerinde durdular. Görüşmenin ardından YÖK Konferans Salonunda İvanov tarafından düzenlenen Konferans Programına geçildi.

Program, Gyorge İvanov ve Maya İvanova’nın onuruna düzenlenen müzik dinletisiyle başladı.

Ankara’da Makedon Dili ve Edebiyatı Programı Lisans Dersi Olacak

Selamlama konuşmalarıyla devam eden programda YÖK Başkanı Saraç, Cumhurbaşkanı İvanov’u Türkiye ve YÖK’te ağırlamaktan onur duyduğunu belirtti. Saraç, İvanov’un siyasi kariyerine temel olan akademik geçmişini kısaca sunmak istediğini belirtti.

Saraç: “Bugün burada sayın rektörlerimiz, hocalarımızı, hepinizi dost ülke Makedonya ile olan yüksek öğretim alanındaki ilişkilerimizi desteklemeye çağırıyorum” dedi. YÖK’ün iki ülke arasında dostluğa katkı sağlanması için alınan kararını duyuran Saraç: “Türkiye’nin en eski ve güçlü üniversitelerinden Ankara Üniversitesinde lisans düzeyinde eğitim verecek olan Makedonca Dili ve Edebiyatı programının karar sürecinin tamamlanmasını ilk defa size duyuruyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı İvanov’un sunumuyla devam eden programda İvanov çağımız gençlerinin endüstri ve teknoloji ile karşılaşmalarında eğitime yansıyan sorunları ele aldı.

Uzun bir konuşma gerçekleştiren İvanov, tarihi olaylara değinerek, saygı ve hoşgörüye örnek olan İmparatorluk Osmanlı’yı her rengi içinde barındıran oryantal halı metaforuyla birleştirdi. Programın ikinci bölümü rektörlerin İvanov’a sorularıyla devam etti.

İvanov Makedonyalı Öğrencilerle de Görüştü

Konferans sonrası Cumhurbaşkanı İvanov, Ankara’da Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığının (YTB) Türkiye Burslarıyla yüksek öğretim eğitimi alan Makedonyalı öğrenciler ile de bir araya geldi.  İvanov, her bir öğrenciyle ayrı ayrı tanışarak, öğrencilerin gelecekte iki ülke arasındaki ilişkilere katkıda bulunacaklarına inandığını bildirdi.

İvanov: “Türkiye’deki eğitim kalitesi tartışılmazdır. Burada aldığınız eğitimden memnun olduğunuzu düşünüyorum” diyerek “ Türkiye’nin eğitim kalitesinden emin olduğumun en büyük göstergesi oğlumun doktora eğitimi için Türkiye’yi tavsiye etmem olmuştur” dedi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!